Kütahya'nın Fethi ve Hıdırellez Coşkuyla Kutlandı

Kütahya'nın Fethi ve Hıdırellez Coşkuyla Kutlandı
Baharın gelmesiyle birlikte kutlanmakta olan Hıdrellez ve Kültür Bayramı, Kütahya'da dün çeşitli etkinliklerle kutlandı. Hıdrellez ile ilgili Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez yaptığı açıklamada hıdrellezin yaz mevsimin müjdeleyicisi

Kütahya Kalesi'ndeki (Hisar) Hıdırellez kutlamalarına; Kütahya Vali Yardımcısı Ömer Eru, Kütahya Belediye Başkan Vekili Nejat Özturan, Kütahya İl Emniyet Müdürü Sezayi Kalyoncu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, daire müdürleri ile çok sayıda Kütahyalı katıldı.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez yaptığı yaptığı açılış konuşmasında geçmişten bugüne birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya'nın, 1074 yılında İmadeddin Hazer Dinari tarafından bir Hıdırellez günü fethedilerek Türklerin eline geçtiğini söyledi. Kent ve çevresinin 1097 yılında Haçlıların istilasına uğradığını belirten Yeldemez, 1230'da 1. Alaattin Keykubat döneminde yeniden Anadolu Selçuklu Devleti egemenliğine girdiğini bildirdi. Yeldemez, Anadolu Selçuklu Devleti'nin 1277'de dağılmasından sonra Germiyanoğulları Beyliği'nin başkenti olan Kütahya'nın, Germiyan Beyi 2. Yakup'un 1429'da ölümünün ardından Osmanlı Devleti'ne katıldığını ifade etti.
Germiyanoğulları Beyliği'nin 130 yıl, Osmanlılar döneminde Anadolu Beylerbeyliğinin 400 yıl süresince başkenti olan Kütahya'nın bir kültür ve sanat kenti olduğunu anlatan Yeldemez, ''Kütahya, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra vilayet yapılmıştır ve Kütahya'nın fethi 936 yıldır kutlanmaktadır'' şeklinde yazılı açıklamada bulundu.
Yeldemez, Anadolu'da yüzyıllardır kutlanan Hıdırellezin, Türk milletini birbirine kaynaştıran en önemli günlerden biri olduğuna işaret ederek, böyle günlerin birlik, beraberlik, dayanışma, yardımlaşma, sevgi ve kardeşlik duygularını artırdığını belirtti.
Zülkarni Yeldemez'den sonra araştırmacı-yazar Mustafa Kalyon Kütahya'nın fethi ile ilgili katılımcılara bigi veredi.
Kütahya Belediye Başkan Vekili Nejat Özturan ise Anadolunun en eski şehirlerinden olan Kütahya'nın 7000 yıllık tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, Kütahya'nın sırasıyla; Hitit, Ferig, Kimmer, Lidya, Pers, Makedonya, Bitinya Kırallığı, Bergama Kırallığı, Roma ve Bizans hakimyetinden sonra Türk yönetimine girdiğini vurguladı.
Daha sonra Kent Konseyi Gençlik Meclisi Aizanoi müzik grubu tarafından dans gösterisi, Kütahya Halk Eğitimi Merkezi tarafından folklor gösterisi düzenlenirken, Kültür ve Turizm Bakanllığı Mahalli Sanatçısı Mustafa Salün'ün tarafından Türk Halk Müziği Konseri ile kutlamalar son buldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com