Kütahya'nın Fethi ve Hıdırellez kutlandı

Kütahya'nın Fethi ve Hıdırellez kutlandı
Ölümsüzlük suyu içtiğine inanılan Hızır ile peygamberlerden Hazreti İlyas'ın yeryüzünde buluştuğu gün olarak kabul edilen Hıdırellez, Kütahya'da, kentin Anadolu Selçukluları Devletince fethinin 935. yıl dönümüyle birlikte kutlandı.


Kütahya Kalesi'nde, valilik ve belediye tarafından düzenlenen törende konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, geçmişten bugüne birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya'nın, 1074 yılında İmadeddin Hazer Dinari tarafından bir Hıdırellez günü fethedilerek Türklerin eline geçtiğini söyledi.
Kent ve çevresinin 1097 yılında Haçlıların istilasına uğradığını belirten Yeldemez, 1230'da 1. Alaattin Keykubat döneminde yeniden Anadolu Selçuklu Devleti egemenliğine girdiğini bildirdi.
Yeldemez, Anadolu Selçuklu Devleti'nin 1277'de dağılmasından sonra Germiyanoğulları Beyliği'nin başkenti olan Kütahya'nın, Germiyan Beyi 2. Yakup'un 1429'da ölümünün ardından Osmanlı Devleti'ne katıldığını anımsattı.
Germiyanoğulları Beyliği'nin 130 yıl, Osmanlılar döneminde Anadolu Beylerbeyliğinin 400 yıl süresince başkenti olan Kütahya'nın bir kültür ve sanat kenti olduğunu anlatan Yeldemez, ''Kütahya, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra vilayet yapılmıştır ve bu kentin fethi 935 yıldır kutlanmaktadır'' dedi.
Yeldemez, Anadolu'da yüzyıllardır kutlanan Hıdırellezin, Türk milletini birbirine kaynaştıran en önemli günlerden biri olduğuna işaret ederek, böyle günlerin birlik, beraberlik, dayanışma, yardımlaşma, sevgi ve kardeşlik duygularını artırdığını belirtti.
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törende, musiki konseri ve halk oyunları gösterileri sunuldu.
Çocuklara kırmızıya boyalı haşlanmış yumurta dağıtılan tören, belediye tarafından etli pilav ve helva ikramının ardından sona erdi. İkram sırasında yoğunluk oluşturan vatandaşlara, zabıta ekipleri müdahale etti.
Törene, Kütahya Vali Yardımcısı Metin Selçuk, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Toklu, İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı, belediye meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com