Kütahya'nın fethinin 936. yıldönümü

Kütahya'nın fethinin 936. yıldönümü
Kütahya'nın fethi ve baharın gelmesiyle birlikte kutlanmakta olan Hıdrellez ve Kültür Bayramı, Kütahya'da bugün çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez yaptığı yazılı açıklamada bugün ile ilgili programı a

Kütahya'nın fethi ve baharın gelmesiyle birlikte kutlanmakta olan Hıdrellez ve Kültür Bayramı, Kütahya'da bugün çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez yaptığı yazılı açıklamada bugün ile ilgili programı açıkladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez yaptığı yazılı açıklamada geçmişten bugüne birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya'nın, 1074 yılında İmadeddin Hazer Dinari tarafından bir Hıdırellez günü fethedilerek Türklerin eline geçtiğini söyledi. Kent ve çevresinin 1097 yılında Haçlıların istilasına uğradığını belirten Yeldemez, 1230'da 1. Alaattin Keykubat döneminde yeniden Anadolu Selçuklu Devleti egemenliğine girdiğini bildirdi. Yeldemez, Anadolu Selçuklu Devleti'nin 1277'de dağılmasından sonra Germiyanoğulları Beyliği'nin başkenti olan Kütahya'nın, Germiyan Beyi 2. Yakup'un 1429'da ölümünün ardından Osmanlı Devleti'ne katıldığını ifade etti.
Germiyanoğulları Beyliği'nin 130 yıl, Osmanlılar döneminde Anadolu Beylerbeyliğinin 400 yıl süresince başkenti olan Kütahya'nın bir kültür ve sanat kenti olduğunu anlatan Yeldemez, ''Kütahya, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra vilayet yapılmıştır ve Kütahya'nın fethi 936 yıldır kutlanmaktadır'' şeklinde yazılı açıklamada bulundu.
Yeldemez, Anadolu'da yüzyıllardır kutlanan Hıdırellezin, Türk milletini birbirine kaynaştıran en önemli günlerden biri olduğuna işaret ederek, böyle günlerin birlik, beraberlik, dayanışma, yardımlaşma, sevgi ve kardeşlik duygularını artırdığını belirtti.
Hıdrellez ile ilgili program şöyle açıklandı:
Saat 13:30'da Kütahya Kalesi'nde protokol konuşmalarıyla başlayacak olan Hıdrellez daha sonra halk oyunları gösterileri ile devam edecek. Konuşmalar ve halk oyunlarının ardından ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Mahalli Sanatçısı Mustafa Salün'ün vereceği Türk Halk Müziği Konseri ile kutlamalar son bulacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com