Kütahya'nın Gururu...

Kütahya'nın Gururu...
31. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda 3000 metrede piste çıkan milli atlet Halil Akkaş, bronz madalya kazandı.

31. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda 3000 metrede piste çıkan milli atlet Halil Akkaş, bronz madalya kazandı.
Fransa'nın başkenti Paris'te 50 ülkeden 629 sporcunun katılımıyla 18 bin seyirci kapasiteli Palais Omnisports Paris Bercy (POPB) salonunda düzenlenen şampiyonanın ikinci gün akşam seansında erkekler 3000 metre finalinde Türk sporcular Akkaş ve Mert Gırmalegese yarıştı.
Halil Akkaş, 7:54.32'lik derecesiyle üçüncü sırada yer aldı ve bronz madalyanın sahibi oldu.
Yarışa kontrollü başlayan ve orta gruptaki yerini alan Akkaş, temposunu 10. tura kadar korudu. Daha sonra dördüncü sıraya yerleşen milli atlet, hızını yavaş yavaş artırarak yarışın bitmesine dört tur kala üçüncü sıraya yerleşti. Bir müddet milli atlet Mert Gırmalegese ile yan yana koşan Akkaş, ikinci sıraya yükseldi. Son turda yeniden dördüncü sıraya gerileyen milli sporcu, yarışın bitmesine metreler kala yaptığı atakla İngiliz Andy Baddeley'i geçmeyi başardı ve bronz madalyanın sahibi oldu.
Altın madalyanın sahibi, 7:53.00'lık derecesiyle Mo Farah olurken, Azeri Hayle İbrahimov da 7:53.32'lik zamanıyla gümüş madalya elde etti.

HALİL ŞEYTANIN BACAĞINI KIRDI
Avrupa şampiyonasında ilk kez madalya elde eden Akkaş, Türkiye'ye de Paris-2011'deki ilk madalyasını kazandırdı. Daha önceki Avrupa şampiyonalarında dördüncülükleri bulunan Akkaş, Pekin-2008'den sonra uzun süren sakatlık dönemi geçirmiş, üç hafta önce ise Belçika'nın Gent kentinde 7:48.41 ile Avrupa'nın en iyi dördüncü derecesini yapmıştı.

GIRMALEGESE DOKUZUNCU OLDU
Akkaş ile piste çıkan milli atlet Mert Gırmalegese ise iyi başladığı ve bir süre en önde götürdüğü yarışın bitmesine dokuz tur kala beşinciliğe geriledi. Temposu yavaş yavaş düşen milli atlet, yarışı 08:04.00'lük zamanıyla dokuzuncu sırada bitirebildi.

MADALYA SALİSELERLE GELDİ
Akkaş, madalya töreninden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun süren sakatlığının ardından pistlere geri dönmekten ve finale kalmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Son üç yıldır sakatlığı nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadığını ifade eden Akkaş, ''Buraya, spor hayatımda yaptığım en iyi antrenmanlarla geldim. Hayatımda ilk kez başım ağrıyana ve midem bulanana kadar antrenman yaptım'' diye konuştu.

(YİNE Mİ DÖRDÜNCÜLÜK?) DEDİM
Bu şampiyonadaki hedefinin, şampiyonluktan çok madalya kazanmak olduğunu dile getiren milli atlet, ''Son Avrupa şampiyonalarında kıl payı, saliselerle kaçırdığım üçüncülükler vardı. Koşarken 'Yine mi dördüncülük?' diye düşündüm ancak var gücümü kullanarak bronz madalyayı elde ettim'' ifadelerini kullandı.
Paris'te gelmeden iki hafta önce, Belçika'nın Gent kentinde 7:48.41 ile Avrupa'nın en iyi dördüncü derecesini elde ettiğini hatırlatan Akkaş, ''Son turda İngiliz Andy Baddeley önüme geçince ve kollarımız çarpışınca, toparlanmam zor olacak diye düşündüm. Yine dördüncü olacağımı zannettim ama son üç yarışta saliselerle kaybettiğim üçüncülüğü, bu yarışta yine saliselerle geri aldım'' dedi.

ÜZERİMDE EMEĞİ OLAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM
Sakatlık sürecinde, üzerinde, en küçük bir yarışı kazanma psikolojisi olduğunu ifade eden Akkaş, bu dönemde kendisine desteklerini esirgemeyen Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ve kulübü Fenerbahçe'nin başkanı Aziz Yıldırım'a ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.
Yarıştan önce Fenerbahçe Kulübü ikinci başkanı Ali Koç'un kendisini arayıp, başarı dileklerinde bulunduğunu ifade eden Halil Akkaş, ''Herkes başarılı olmam için her türlü fırsatı bana sunuyor. Bize de sadece çıkıp koşmak kalıyor. Bizler, podyumda görünen birer mankeniz'' diye konuştu.

ÖNÜMDE DÜNYA ŞAMPİYONASI VAR
Milli atlet, bundan sonraki hedefinin, 27 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Güney Kore'nin Daegu kentinde düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası olduğunu belirtti. Şampiyonaya en iyi şekilde hazırlanıp, Türkiye'ye madalyayla dönmek istediğini söyleyen Akkaş, ''Şampiyonada 3000 metre engellide yarışacağım. Dünya dördüncülüğü elde ettiğim dönemlerden daha iyi antrenman yaptım bu sezon'' dedi.
Akkaş, bir gazetecinin, ''Bugün siyahi olmayan en iyi Avrupalı olarak öne çıktın, bu senin için dünya şampiyonası için bir avantaj mı?'' sorusuna da ''Madalya kazanmam, dünya şampiyonasına motive olabilmem açısından iyi olacak'' yorumunu yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com