Kütahya'nın Havası Temizleniyor

Kütahya'nın Havası Temizleniyor
Önceki yıllarda hava kirliliği konusunda Türkiye genelinde ilk üç sırada yer alan Kütahya, son zamanlarda yürütülen çalışmalar ve vatandaşların duyarlılığı hava kirliliği konusunda ilk konunda dışında kaldığı Kütahya Valiliği tarafından yazılı olarak açı

Önceki yıllarda hava kirliliği konusunda Türkiye genelinde ilk üç sırada yer alan Kütahya, son zamanlarda yürütülen çalışmalar ve vatandaşların duyarlılığı hava kirliliği konusunda ilk konunda dışında kaldığı Kütahya Valiliği tarafından yazılı olarak açıklandı.
Kütahya Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumunun (TUİK) yayımladığı 2009 yıllığında Kütahya'nın, kükürtdioksit konsantrasyonlarının yıllık ortalamalarına göre en kirli il ve ilçe merkezleri tablosunda 2007'de dördüncü, 2008'de yedinci sırada yer alırken, 2009'da en kirli on il arasında yer almadığı bildirildi.
Aynı yıllıkta partiküler madde konsantrasyonlarının yıllık ortalamalarına göre en kirli il ve ilçe merkezleri tablosunda Kütahya'nın 2007'de üçüncü, 2008'de beşinci sırada yer aldığı, 2009'da ise havası en kirli on kent arasında bulunmadığına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Son yıllarda ilimizde yaygın olarak ısınmada doğalgaz kullanımına geçilmiş olup Kütahya Valiliği olarak konu hakkındaki kararlı talimatları ile resmi kurumlar büyük oranda doğalgaza geçiş sürecini tamamlamıştır. Bu konuda özel kurumlar da üstlerine düşen görevi yapma gayretini göstermektedir. Bu çalışmalar, hava kirlilik parametrelerini aşağı çekmiş ve sevindirici sonuçlara ulaşılmıştır. Bundan çok kısa süre önce hava kirliliği nedeniyle şehir merkezine çıkılamaz, göz gözü görmez günler yaşayan halkımız, alınan tedbirler ve halkımızın konuya duyarlılığı neticesi yılın tamamında Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği sınır değerleri altında bir hava kirliliği değerlerine il merkezinde ulaşılmıştır. Kış gelmeden önce ısınmada kullanacak yakıtların yanma veriminin artırılması ve buna paralel olarak yakıt tüketimi ve bacadan atılan kirletici emisyonlarının azaltılmasını sağlamak için; soba ve kalorifer kazanları ile bacaların periyodik temizlenmesi, kalorifer tesisatlarının izole edilerek ısı kayıplarının önlenmesi, tüm ısıtma tesisatının bakımı ve temizliğinin yapılması, kazan dairelerinin yeterince havalandırılarak işletme talimatlarına uyulması, soba ve kalorifer kazanlarında kabul edilen standartlara uygunluğun aranması gereklidir. Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Kütahya Belediyesi ekiplerince doğalgaza geçmeyen apartmanlar, ısınma mevsimi öncesinde yazılı olarak uyarılmıştır. Isınma mevsiminin başlaması ile de denetimler aralıksız devam edecek olup, şehir merkezindeki apartman yönetimi ve sakinlerinin ağır para cezaları ve ile muhatap olmamaları için bu konuda gerekli çalışmaları tamamlamaları gerekmektedir. Ayrıca şehir merkezinde faaliyet gösteren ekmek fırınlarının büyük çoğunluğu doğalgaz dönüşüm işini tamamlamış, diğerleri de denetim ekiplerince eylül ayında denetlenmiştir. İl merkezinde fırınlarda yakıt olarak kömür kullanımı yasaktır. Bu kapsamda yaklaşık 20 fırında denetleme yapılmış, esnafımızın konu hakkında duyarlı olduğu gözlenmiştir. Bütün bu gayretler temiz ve solunabilir bir hava kalitesinin yakalanması ve sürdürülebilir hale gelmesi için büyük önem arz etmektedir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com