Kütahya'nın İki Devi

Kütahya'nın İki Devi
Fortune Dergisi 'İlk 500 firma' listesini açıkladı. İstanbul ve Ankara'dan sonra İzmir, 40 firması ile listede en fazla firma ile temsil edilen 3'üncü il oldu. Kütahya'yı ise Eti Gümüş ve Kütahya Porselen temsil etti.

Fortune Dergisi 'İlk 500 firma' listesini açıkladı. İstanbul ve Ankara'dan sonra İzmir, 40 firması ile listede en fazla firma ile temsil edilen 3'üncü il oldu. Kütahya'yı ise Eti Gümüş ve Kütahya Porselen temsil etti.
Fortune Dergisi'nin Finar D&B'nin katkılarıyla hazırladığı “Türkiye'nin ilk 500 firması” listesinde; İstanbul 243, Ankara 48, İzmir 40 firmayla yer aldı. Ege Bölgesi'nde İzmir'den sonra Denizli 9, Manisa 7, Aydın 3 ve Kütahya'nın 2 firmayla listeye girdiği açıklandı. Uşak ve Afyonkarahisar'ın ise listede yer alamadığı belirtildi.
Ege'nin diğer illerinden Manisa Soma Elektrik, Polinas, Bosh, İnci Akü, Hayes Lemmerz, Elba ve Özlem Tarım firmaları ile listeye girdi. Manisa firmalarının toplamda yaptığı 1 milyar 649 milyon liralık net satışı JTI, Petkim ve Philip Morris gibi firmalar tek başına bu başarıları elde ettikleri ifade edildi. Diğer yandan listeye giren Aydın firmaları Söktaş, Jantsa ve Kaltun Madencilik 2009 yılında toplam 340 milyon liralık net satış yaparken, Kütahyalı Eti Gümüş ve Kütahya Porselen ise 341 milyon liralık satış geliri elde ettiği açıklandı.
Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Sıtkı Şükürer, üretimi fiilen İzmir'de gerçekleşip merkezi İstanbul'da bulunan birçok firma bulunduğuna dikkat çekti. Geleneksel olarak Türkiye'nin ilk 1000 şirketinde yüzde 12 dolayında İzmir'in temsil edildiğini dile getiren Şükürer, “Bunlar gözönüne alınmalı ancak tek başına ciro düşüklüğünü açıklayamaz. İzmir yapı olarak da bir KOBİ kenti. KOBİ'lerin ciroları da belli bir düzeyi aşamıyor. Ancak bilinen bir durum var ki İzmir'de üretiliyor, skor İstanbul'a yazılıyor” dedi.
Diğer yandan Fortune 500 listesinde en üst sıradaki Ege firması, 2 milyar 339 milyon lira satış geliri ede eden JTI oldu. İlk 100'ün büyük çoğunluğunu İzmirli firmalar oluşturdu. JTI'ı 28'inci sırada 2 milyar 320 milyon liralık satış geliriyle Petkim, 41'inci sırada 1 milyar 445 milyon liralık satış geliriyle Philsa Philip Morris, 45'inci sırada 1 milyar 397 milyon lira satış geliriyle İzmir Demir Çelik, 55'inci sırada 1 milyar 157 milyon liralık satış geliriyle Tesco Kipa, 71'inci sırayı 901 milyon liralık satış geliriyle Yaşar Birleşik Pazarlama ve 90'ıncı sırayı 709 milyon liralık satış geliriyle Özkan Demir Çelik firması izledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com