Kütahya'nın imajını zedeliyor!

Kütahya'nın imajını zedeliyor!
DSP Genel Başkan Yardımcısı Önder Aksakal: “Kütahya Dumlupınar Üniversitesine kayıt koşullarını öğrenmek üzere giden öğrencilerden 'bağış' adı altında para ödemeleri istendiği duyumlarını alıyoruz. Bu çok büyük bir haksızlıktır, insafsız

DSP Genel Başkan Yardımcısı Önder Aksakal: “Kütahya Dumlupınar Üniversitesine kayıt koşullarını öğrenmek üzere giden öğrencilerden 'bağış' adı altında para ödemeleri istendiği duyumlarını alıyoruz. Bu çok büyük bir haksızlıktır, insafsızlıktır” dedi. Öğrencilerden kayıt sırasında haksız para almasıyla eleştirilen Dumlupınar Üniversitesi, ÖSYM'nin verilerine göre, en az tercih edilen devlet üniversitesi oldu. Yanlış uygulamalar, Kütahya'nın imajını zedelemeye devam ediyor!.. 

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı Önder Aksakal, yaklaşan yeni öğretim yılı öncesi üniversite harçlarına yapılan zamları ve kayıt için zorunlu bağışın yakışıksız olduğunu söyleyerek Dumlupınar Üniversitesi'nde yapılan uygulamayı kınadı.

Konuyla ilgili açıklama yapan DSP Genel Başkan Yardımcısı Önder Aksakal “Yeni bir öğretim yılı daha geldi çattı. Üniversitelerimizin bir çoğunda kayıtlar Eylül ayında başlayacak. Veliler şimdiye kadar çocuklarının üniversiteye girip-giremeyeceği kaygısını taşırken şimdi de üniversiteye girmeye hak kazanan çocuğunun okul masraflarının altından nasıl kalkacağını kara kara düşünmeye başladı bile. Üniversitelerde öğrenci harçlarına yapılan zamlar yetmezmiş gibi Kütahya Dumlupınar Üniversitesine kayıt koşullarını öğrenmek üzere giden öğrencilerden 'bağış' adı altında para ödemeleri istendiği duyumlarını alıyoruz. Bu çok büyük bir haksızlıktır, insafsızlıktır” dedi.
Ülkenin içine sürüklendiği bu ekonomik kriz ortamında insanlar günlük geçimlerini nasıl sağlayacaklarının hesabını yaparken, 'bağış' adı altında para istenmesini kimsenin kendilerine izah edemeyeceğini ifade eden DSP Genel Başkan Yardımcısı Önder Aksakal “Bu duyumlarımız YÖK Başkanlığınca da teyit edilmektedir. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan imzasıyla yayınlanan 24 Austos 2009 tarihli genelgede de “…yapılmakta olan yeni öğrenci kayıtları sırasında… öğrenim katkı bedeli haricinde çeşitli adlar altında ücret talep edildiği anlaşılmıştır” denilmektedir. Genelge ile Üniversite Rektörlerine “…kayıt için öğrencilerden her ne ad altında olursa olsun mevzuat dayanakları olmayan hiçbir ücretin istenmemesi” talimatı verilmiştir. Geçim sıkıntısının had safhada olduğu, işsizliğin bir kabus gibi çöktüğü bir ortamda Üniversitelerimizin bu uyarıyı da dikkate almasını diliyoruz. Ayrıca Demokratik Sol Parti olarak,eğitim-öğretim hakkını ortadan kaldıracak nitelikteki bu gibi kanunsuz uygulamaların takipçisi olacağımızı buradan açıkça kamuoyuna beyan ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com