Kütahya'nın kurtuluşu coşkuyla kutlandı

Kütahya'nın kurtuluşu coşkuyla kutlandı
Kütahya'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümü, Zafer Meydanı'nda yapılan törenle kutlandı.
Kütahya'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 91. Yıldönümü, Zafer Meydanı'nda Tugay Komutanlığı Bando Takımının Gösterisi ile başladı.
Daha sonra Valimiz Sayın Şerif Yılmaz, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Celal Başoğlu ve Belediye Başkanı Mustafa İça ile birlikte törene katılanların ve halkın bayramını kutladı.
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve bayrağın göndere çekilmesi ile devam eden tören programında Kutlama mesajlarının okunmasının ardından, Silahlı Kuvvetler adına Hava Piyade Yarbay Necati Yılmaz konuşma yaptı.
 
Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Ayberk Ünveren'in “Dumlupınar’da Şehit Askerin Başında” adlı şiiri okumasından sonra Bugün 30 Ağustos 2013 Kütahya'mızın Yunan işgalinden kurtuluşunun büyük taarruzun Zafertepe Dumlupınar meydan muharebelerinin istiklal mücadelemizin zaferle taçlandırılmasının 91. Yıl dönümüdür diyen Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Şehitlerimizin bize emaneti olan gazilerimizi de minnetle anıyorum. Allah'tan sağlık, uzun ömürler diliyorum. 30 Ağustos zaferi kurtuluş savaşının kazanılmasının, sevr antlaşmasının tarihe karışmasının, lozan antlaşmasının tüm dünyaya kabul ettirilmesinin ve en önemlisi de Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasının anahtarı olmuştur. Türk ulusunun dirilişi olan bu zafer Anadolu’nun ebediyen Türk yurdunun olduğunun ilanı millet ordu birleşmesinin göz kamaştıran sonucudur. Bu zafer kahraman ordumuzun cesaret ve fedakarlığının tarih sahnesinden silinmek istenen milletimizin var oluş mücadelesinin en güzel örneklerinden biridir”dedi.
"Bu zafer dünya tarihindeki emparyalizme karşı verilen en büyük kurtuluş mücadelesidir" diyen Belediye Başkanı Mustafa İça sözlerine şöyle devam etti:
“Bu mücadele dünya da bir çok mazlum millete örnek olmuştur. Kuruluş ve kurtuluşa ev sahipliği yapan milli mücadele yıllarının en önemli sahnelerine de yer alan Kütahya 1. Dünya savaşından sonra Osmanlı devletini parçalamak Türk topraklarını işgal etmek üzere harekete geçen sömürgeci devletlere karşı Türk milletinin var olduğunun bir kez daha dünyaya duyurduğu topraklardır. 1. Dünya savaşının sona ermesi 15 Mayıs 1919'da Yunanlıların İzmir’e çıkması ile başlayan ve Anadolu'nun içlerine yayılmaya devam eden işgale karşı Türk milleti vatan savunması için kuvayı milliye teşkilatlarını kurmuştur. Kütahya'da da halkımızın maddi ve manevi desteği ile 20 Eylül 1919'da kuvayi milliye teşkilatı kurulmuştur. Silah, cephane, asker, para toplanarak 21 Temmuz 1920'de de Kütahya milli taburu oluşturulmuştur. 6 Ağustos 1920'de atamız Kütahya'ya gelerek taburları teftiş etmiş bu kadar kısa sürede üstün gayretlerle oluşturulan bu taburların teftişinden duyduğu memnuniyeti Kütahya valisine yazı olarak bildirmiştir. Atamız takdirnamesinde şunları ifade etmiştir. “Vatanperver Kütahya ahalisinin mali fedakarlığı maddi ve manevi gayreti ve mesaisi ile 5-10 gün zarfında huzuruna getirilen ve teçhiz edilen binlerce mevcuda erişmiş askeri kıtaların giriştiğimiz dini, milli ve vatani mücadelede zaferiyetimizi temin edecek kahraman bir zümre olarak fedakarlığını ispat edeceğinden eminiz.” Yurdun dört bir köşesinden gelen 137 bin Mehmetçik Zafertepe Dumlupınar başkumandan meydan muharebelerinde vatan savunması için gözünü kırpmadan şehit olmuştur. İşte böylesine iman ve azim ile kazanılan savaş sonrası 30 Ağustos 1922 günü saat 18.00'de Türk birlikleri Kütahya'ya girmiştir. Sayıca kat kat üstün bir ordu karşısında kazanılan bu zafer milletimizin birlik ve beraberliğinden hürriyet ve istiklalinden asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya ilan etmiştir" ifadelerini kullandı.
 
Tören Mehter Takımı'nın gösterisi ve halk oyunları topluluklarının gösterisinden sonra sona erdi.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com