Kütahya'nın linyiti Harmancık'ta işlenecek

Kütahya'nın linyiti Harmancık'ta işlenecek
Bursa'nın Harmancık ilçesine Kanada modeli linyit zenginleştirme tesisi kuruluyor. 3 milyon dolar maliyetle inşa edilen tesis, dağ ilçesinde işsizliği azaltacağı söyleniyor. Tesis alanında incelemelerde bulunan Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinka

Bursa'nın Harmancık ilçesine Kanada modeli linyit zenginleştirme tesisi kuruluyor. 3 milyon dolar maliyetle inşa edilen tesis, dağ ilçesinde işsizliği azaltacağı söyleniyor. Tesis alanında incelemelerde bulunan Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, Bursa ve Kütahya'dan gelen linyitin bu tesiste işleneceğini vurguladı
Harmancık Ballısaray yolu üzerine inşa edilen linyit zenginleştirme tesisi 2011 yılında üretime başlayacak. 3 milyon dolara mal olan tesis, Kanada teknolojisi ile üretim yapacak. 12 bin metre kare kapalı alan ve 8 bin metre kare depolama alanından oluşacak tesisin fabrikasında 40 kişi istihdam edilecek. İlk üretim ünitesinin faaliyete geçmesinin ardından 2 yeni ünite daha kurulacak. İşletmenin tam faaliyete geçmesi ile birlikte, civarda açılacak linyit ocakları ile birlikte çalışan sayısının 800 kişiye ulaşması bekleniyor.
Firma yetkilileri, tesisi Harmancık'a kazandırdıkları için mutlu olduklarını söyledi. Günlük bin ton kömür işleyeceklerini belirten yetkililer, 2 bin ile 2 bin 500 kalori kömürleri zenginleştirerek 6 bin kaloriye yükselteceklerini ifade etti. Özellikle sanayinin enerji ihtiyacı için üretilen kömürün doğalgazdan yarı yarıya daha az maliyetli olacağını söyleyen yetkililer, atıkların suya ve araziye bırakılmasının söz konusu bile olmayacağını kaydetti.
-BURSA VE KÜTAHYA'NIN LİNYİTİ HARMANCIK'TA İŞLENECEK-
Tesis alanında incelemelerde bulunan Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, Bursa ve Kütahya'dan gelen linyitin bu tesiste işleneceğini vurguladı. Çetinkaya, 'İlçeye istihdam imkanı sağlayan tesis ilçe için önemli. Bursa ve Kütahya yöresindeki linyit Harmancık'ta işlenecek. Bu tesisin kurulması için kendilerine her türlü desteği veren kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum' dedi. Çetinkaya, Harmancık'ta istihdamı artırmak için kolları sıvadıklarını ifade ederek, 'Bu tesis hakkında çeşitli spekülasyonlar yapıldı. Arazi fiyatları anormal yükseldi. Bu tesis için kardeşimle ortak olan tarlamızı kıymetinin yarı fiyatına vererek, bu işletmenin ilçeye kazandırılmasını sağladık. İstihdam sahaları açılmazsa 10 yıl içinde ilçe köye dönüşecek' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com