"Kütahya'nın nefes alacak meydanları olmalı"

"Kütahya'nın nefes alacak meydanları olmalı"
AKP İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, yeni yapılaşma kapsamında, Kütahya’nın nefes alabilmesi için geniş meydanlara ihtiyacının olduğunu söyledi.

Saraçoğlu, yeni yapılaşma kapsamında Kütahya’nın da nefes alabilmesi için kent merkezinde geniş alan ve meydanlara ihtiyaç olduğunu belirterek, “Son yapılan İl Başkanları toplantısında, Başbakanımızın isteği de, her ilde geniş meydanlar olması yönündeydi. Zafer meydanını ilimizin vitrini haline getirmek amacıyla, Valilik ve Belediye binalarıyla eski Atatürk İlköğretim Okulunun kaldırılıp, kent meydanını genişletmek en mantıklı çözüm olarak görünüyor” diye konuştu.

Özellikle şehir merkezlerinin yüksek binalarla donatılmasının gerek görüntü, gerekse kullanım açısından benimsenen bir yaklaşım olmadığına işaret eden Saraçoğlu, hazır fırsat varken Kütahya’da da bu tür yerlerin geniş meydan olarak değerlendirilmesinin gelecek adına da önemli olduğunu vurguladı.

"HALKIMIZ, EKİ OTOGARIN YEŞİL ALAN OLMASINI İSTİYOR"
 
Kütahya’nın yeni bir yüze sahip olması için şehir planlamasının iyi ve ayakları yere basan bir mantıkla yapılmasının zorunluluğuna işaret eden Kamil Saraçoğlu, eski otogarın yeşil alan ve meydan olarak değerlendirilmesi için vatandaşın da talebi olduğunu dile getirdi. Bu talebin değerlendirileceğini söyleyen Saraçoğlu, “Orada şu an yıkım çalışması devam ediyor. Burasının da geniş bir alan ve meydan olarak kullanılması yönünde çalışma yapabiliriz. Kütahya artık etrafına doğru büyüyor. Kent merkezini daha fazla sıkıştırmaktansa, etrafa yaymak daha mantıklı ve gerçekçi bir çözüm olacak” ifadesini kullandı.

Eski Jandarma Tabur Komutanlığı'nın boşalttığı yerde 150 dönümlük alanın yeni hastane için ayrıldığını ve bunun devir işlemlerinin sona erdiğini hatırlatan Saraçoğlu, “Geriye kalan alanla ilgili olarak da buraya TOKİ konutları yapılması, sağlık kompleksi için kullanılması gibi çeşitli görüşler var. İl ve ilçe teşkilatlarımızla yaptığımız görüşmede bu alanın da bir yeşil alan olarak kullanılması görüşü ağır bastı. Ya da burasının bir sağlık kompleksi olarak değerlendirilmesi de mantıklı görünüyor. Zamanla netleşecek. Ancak, buraya TOKİ konutları yapılması gerçekçi değil. Bu tür boş alanları binalar dikerek değerlendirmemeliyiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentlerdeki yeni yapılaşmalarda hava koridorları oluşturulması yönünde talimatı olduğunu vurgulayan Saraçoğlu, “Artık, eskiden olduğu gibi bitişik nizam yapılara hem müsaade edilmiyor, hem de hava koridorları oluşturmak adına ayrık nizam binaların yapılması daha elverişli. Bunun deprem gibi istenmeyen afetlerde de güvenlik açısından büyük önemi var. Biz de yeni Kütahya’yı yapılandırırken bu standartlara dikkat etmeliyiz” diye konuştu. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com