“Kütahya'nın sorunlarını elbirliği ile çözeceğiz”

“Kütahya'nın sorunlarını elbirliği ile çözeceğiz”
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça Belediye Sosyal Tesislerinde gazetecilerle bir araya geldi. Belediye Başkanı Mustafa İça geçtiğimiz günlerde Jeotermal Kaynaklı Belediyeler organizasyonu ile katıldığı Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'ndeki termal turizm

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça Belediye Sosyal Tesislerinde gazetecilerle bir araya geldi. Belediye Başkanı Mustafa İça geçtiğimiz günlerde Jeotermal Kaynaklı Belediyeler organizasyonu ile katıldığı Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'ndeki termal turizm tesislerinin değerlendirmesiyle toplantıya başladı. Kütahya'da jeotermal su arama çalışmalarınında başlayacağının sinyalini verdi.
Başkan İça sözlerini şöyle sürdürdü: Kütahya'nın mevcut bir çok problemi olduğunu biliyoruz. Bu problemleri güçümüz yettiği ölçüde arkadaşlarımla beraber çözmeye çalışıyoruz.Kütahya'nın mevcut sorunlarını kamu ve özel kuruluşlarla, sivil toplum örğütleriyle ve kamuoyunun gözü kulağı olan siz basın mensupları ile çözeceğiz.
Bilgilendirme toplantısında pek çok konuya değinen İça, 24 maddeden oluşan konu başlıklarına tek tek değinerek basın mensuplarını bilgilendirdi. Belediye Başkanı Mustafa İça'nın bilgilendirme toplantısında bahsettiği konuların başlıkları şöyle:
1. Ağaçköy Regülatörü Rekreasyon Alanı Projesi
2. Yedigöller Şehzadeler Parkı Projesi (Hobi Bahçeleri, Amatör Balıkçılık Merkezi)
3. Kent Parkı 2. Etap Projesi (Piknik Alanları Ve Evlendirme Merkezi)
4. Özel Ağaçlandırma Alanları Projesi
5. Zafertepe Sosyal Konut Projesi
6. Osmangazi Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi
7. Yoncalı Termal Turizm Merkezi Projesi
8. İçme Suyu Fiyatları
9. Yüksek Kahve Kültür Ve Turizm Bakanlığı Edebiyat Müzesi Projesi ve Yeşil Konak
10. Yeni Hizmete Açılan Yollar : ( Bölcek 1. Ve 2. Etap, Kumarı-Aydoğdu, Toki, Börekçiler, Sanayi Sitesi, Sofu, Okçu, Göveççi, Parmakören, Ağaçköy, Yeni Çevre Yolları Projesi)
11. Uydu Kent Projesi (10.000 Konutluk)
12. Küçük Sanayi Siteleri Projeleri
13. Sosyo-Kültürel Merkezler Projesi: (Vefa, Okmeydanı, Maltepe, Bahçelievler, Alayunt, Siner Kırkıllı Vs)
14. Merkez Pazaryeri ve AVM Projesi
15. Yeni Kültür Merkezi Projesi
16. Belediye Sosyal Tesisleri Ruh Sağlığı Merkezi Projesi
17. Çinikoop Mesleki Eğitim Merkezi (Meslek Edindirme Kursları)
18. Yap-İşlet-Devret Projeleri: (Zafertepe Spor Tesisleri, Terminal Oteli, Evliya Çelebi Katlı Otoparkı-Öğrenci Yurdu, Torbalama Tesisi, Eski Hal Avm Ve Eğlence Merkezi)
19. Şair Şeyhi Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi
20. Yer Altı Soğuk Hava Depoları Projesi
21. Uygulama Projeleri: (Yeni Makine İkmal Tesisleri, Depo Alanları, Vefa Avm Ve İşyerleri, Sazak Spor Tesisleri, Kamyon Garajı)
22. Yoncalı Ve Ilıca Paket Arıtma Tesisleri Projesi, Yoncalı Dere Islahı
23. Dsi Kent İçi Dereleri Islah Projesi (Kapançayı'nın-Şembel Deresine, Sarı Dere'nin-Böcü Deresine Bağlanma Projesi)
24. Kent İçi Hafif Raylı Sistem Projesi.
Toplantıda Kütahya'nın tanıtım eksikliğinede değinen Başkan İça, elbirliğiyle Belediye olarak, Kütahya Valiliği, sivil toplum kuruluşları, basın organlarıyla Kütahya'nın tanıtımı için çalışılması gerektiğini vurguladı.
Toplantının ardından Başkan İça, Çevre Yolunda bulunan Yeni Kültür Merkezi inşaatını, Eskişehir yolu 6.km'sinde bulunan tüf kayalar oyularak yapılan doğal soğuk hava depo inşaatını ve Şair Şeyhi Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezini basın mensuplarına yerinde gösterdi.
Türkiye'de sadece Nevşehir Kapadokya bölgesinde yapılan tüf kayaların oyulmasıyla oluşturulan doğal soğuk hava depoları Kütahya'dada yapılıyor. Ege, İç Anadolu ve Marmara Bölgelerinin sebze ve meyve ihtiyacını karşılamak amacıyla oluşturulacak olan soğuk hava depoları kışın ılıman yazın ise soğuk oluyor. Bu projenin en büyük avantajı ise hiçbir şekilde enerji kullanmadan sebze ve meyvelerin uzun süre tazeliğini korumasının sağlanması.
Kütahya ve çevresinde yetişebilen tıbbi bitkilerin yetişme büyüme durumları gözlenerek plot bölgeler seçilip, bitkiler bu bölgelerde yetiştirilebilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com