Kütahya'nın Tarihi Yanıyor!..

Kütahya'nın Tarihi Yanıyor!..
Türkiye'nin birçok ili örneğin Trabzon, Antakya ve İzmir tarihine sahip çıkarak tarihini yansıtan evleri restore ederek turizme kazandırırken, Kütahya'da ise tarihi evler yetkili merciiler tarafından restore edilmediği gibi vatandaşların kendi imkanları

Türkiye'nin birçok ili örneğin Trabzon, Antakya ve İzmir tarihine sahip çıkarak tarihini yansıtan evleri restore ederek turizme kazandırırken, Kütahya'da ise tarihi evler yetkili merciiler tarafından restore edilmediği gibi vatandaşların kendi imkanları ile yapmak istedikleri restorasyon çalışmaları da genelikle bürokrasiye takılıyor, devlet dairelerinin kapılarını aşındırmaktan yorulan vatandaş ise 'tarihi kendi kanderiene terk etmek' zorunda kalıyor ve tarih de bir şekilde yok olmaya mahkum ediliyor. Önceki gün Kütahya'nın Simav İlçesinde bulunan bir tarihi ev bakımsızlıktan meydana gelen yangına ancak yarım saat dayanabildi.
-HER GÜN BİR TARİH YANIYOR-
İç Ege Bölgesi'nin önemli merkezlerinden Hitit, Frig gibi eski uygarlıkların yanı sıra Osmanlı dönemine ait birçok kültürel miras örneğinin bulunduğu Türkiye'nin nadir illerinden biri olan Kütahya'da hala ayakta kalmayı başarabilen tarihi yapıların bir bölümü bakımsızlıktan yok olmayalya karşı karşıya duruyor.

'TARİHİ EVLERİMZİ BİZ RESTORE ETMEK İSTİYORUZ'
Kütahya'daki kültürel mirasın korunması için mevcut tarihi evlerin restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarına biran önce başlanması gerektiğini belirten tarihi evlerin sahipleri yetkililerin ilgisizliğinden şikayetçi olduklarını belirterek;' Kütahyamızın her tarafında tarihi yapılar var ancak bu tarihi yapılar ilgisizlikten ve bakımsızlıktan dolayı yok olmayala karşı karşıya duruyor. Yetkililerle defalarca görüşmemize rağmen sonuç alamıyoruz. Biz devletten bir şey beklemiyoruz evlerimizi kendimiz restore etmek istiyoruz ama bu sefer çeşitli prosedürler ve engeller önümüze çıkyor biz bu prosedürlerden ve engellerden bıktığımız için tarihi evlerimize küsüp onları yanlız bırakıyoruz ve doğa şartlarına daha fazla dayanamayan tarihi yapılar ya kendi kendilerine yıkılıyor veya bir yangına kurban gidiyor' şeklinde karşılaştıkları zorlukları dile getirdiler.
'BAZI YERLER RESTORE EDİKLİRKEN NEDEN DİĞER TARİHİ EVLER GÖZ ARDI EDİLİYOR'
Tarihi Germiyan sokakta bulunan sekiz adet konağın İl Özel İdaresi, Belediye ve Üniversite Vakfı tarafından satın alınarak bir kısmının restorasyonu tamamlandığını, restorasyon çalışması biten İrvasa Konağı da El Sanatları Atölyesi İmalat, Teşhir ve Satış merkezi olarak kiraya verildiğini anımsatan vatandaşlar daha önce satın aldıkları evlerinin de bu şekilde restore edilemsi gerektiğini dile getirdiler.

'BU YAPILAR AYAĞA KALDIRILDIĞINDA KÜTAHYA TURİZM MERKEZİ OLUR'
Germiyan sokakta bulunan tarihi yapıların bir şekilde restorasyon çalışmlarının tamamlandığını ve bu tarihi yapıların müze ve restorant olarak Kütahya'ya hizmet verdiğini belirten vatandaşlar;'Bu evlerin restorasyon çalışması yapılmadan önce kimse bu sokaklara uğramıyordu ancak restorasyonu biten bu evleri şimdi Kütahya dışından gelen yüzlerce turist gelip ziyaret ediyor. Çünkü atalarının ve geçmişinin kültürünü görüyor bu yapılarda. Bunun gibi Kütahya'nın her yerinde bulunan tarihi evler restore edildiği taktirde Kütahya'nın çehresi inanılmaz değicektir ve Kütahya turizmi kazanacaktır.' şeklinde açıklamalarda bulundular

'KÜTAHYA SOKLARI KORKU İMARATORLUĞU GİBİ'
Emekli olduktan sonra 1993 yılında aldığı emekli ikramiyesiyle Servi Mahallesinde bulunan ahşap binayı almaya karar verdiğini beklirten Hüseyin Okmeydan, emekli ikramiyesi olarak 1993 yılında (o zamanın parasıyla) 20 milyon lira aldığını ve bu paranın üzerine yıllardır biriktirdiği 60 milyonu da ekleyerek Servi Mahallesindeki ahşap eski binayı alamaya karar verdiği dile getirdi. 1994 yılında ahşap bina sahibiyle toplam 80 milyona anlaşarak ahşap evi almaya karar verdiğini belirten Okmeydan, “Benim için tam 18 yıl sürecek bir kamu dairesi serüveni de başlamış oldu'' diyor. Ve yaklaşık 19 yıl geçmesine rağmen tarhi evine tek bir çivi bile çakamadığını dile getiren Okmeydan;' Tarihi yapım her gün 18 yıldır gözümün önünde yıkılıp gidiyor ve ben bürokrasiden dolayı birşey yapamıyorum. Peki yetkililere soruyorum bu tarihi ev ykıldıktan sonra yeni bir tarihi yapı buray geleck mi?' şeklinde evinin bir korku imparatorluğuna dönüştüğünü belirterek, Kütahyalı yetkililerin bu sorunları çözmesi gerektiğini ifade etti.
Haber: Mustafa AKSU

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com