Kütahya'ya 4 büyük tesis kazandırılıyor

Kütahya'ya 4 büyük tesis kazandırılıyor
BARAJ VE GÖLET YATIRIMLARININ TOPLU TEMEL ATMA TÖRENİ, ÇEVRE VE ORMAN BAKANI EROĞLU'NUN KATILIMIYLA 19 NİSANDA DUMLUPINAR SPOR SALONU'NDA YAPILACAK

BARAJ VE GÖLET YATIRIMLARININ TOPLU TEMEL ATMA TÖRENİ, ÇEVRE VE ORMAN BAKANI EROĞLU'NUN KATILIMIYLA 19 NİSANDA DUMLUPINAR SPOR SALONU'NDA YAPILACAK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Kütahya'da yapılan baraj ve gölet yatırımlarının toplu temel atma töreni, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla 19 Nisanda gerçekleştirilecek.
Kütahya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Eroğlu, ziyaretlerde bulunmak ve çeşitli törenlere katılmak üzere 19 Nisan Salı günü Kütahya'ya gelecek.
Eroğlu, saat 11.00'den itibaren Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Belediye Başkanı Mustafa İça'yı makamlarında ziyaret edecek, AK Parti İl Başkanlığında partilileriyle buluşacak.
Saat 14.00'ten itibaren Dumlupınar Spor Salonu'nda yapılacak toplu temel atma törenine katılacak Eroğlu, daha sonra Kütahya'dan ayrılacak.

-KÜTAHYA'YA 4 BÜYÜK TESİS KAZANDIRILIYOR-

DSİ Genel Müdürlüğü, Kütahya'ya Hasanlar Barajı, Örencik Sulaması, Emet Konuş Göleti ve Simav Söğüt Göleti olmak üzere 4 büyük tesis kazandırıyor.
Eroğlu'nun katılacağı törenle temelleri atılacak tesislerden Hasanlar Barajı, Hisarcık ilçesine bağlı Hasanlar köyünün 3.5 kilometre batısında bulunuyor. Bu barajla 863 hektar tarım arazisinin sulanması ve sulama inşaatı ihalesinin eylül ayında yapılması planlanıyor.
Kütahya-Gediz karayolunun 57. kilometresindeki Çavdarhisar ilçe merkezinin 10 kilometre batısındaki Örencik Sulaması projesiyle 973 hektar tarım arazisi, Emet ilçesine bağlı Konuş köyünün 1 kilometre güneydoğusunda, Koru Deresi üzerinde yer alan Konuş Göleti ile 134 hektar, Simav ilçesinin Söğüt köyünün 2.2 kilometre kuzeydoğusunda, Doğan Deresi üzerinde bulunan Söğüt Göleti ile 109 hektar tarım arazisinin sulanması hedefleniyor.
İş bitim tarihleri, Hasanlar Barajı için 11 Ekim 2012, Örencik Sulaması için 20 Aralık 2012, Konuş Göleti için 14 Kasım 2012, Söğüt Göleti için 12 Kasım 2012 olarak öngörülürken, bu 4 tesisin tamamlanmasıyla 2 bin 79 hektar tarım arazisinin sulanması sağlanacak ve yıllık 7.5 milyon TL gelir artışı elde edilecek.
2003-2010 yılları arasında DSİ 3. Bölge Müdürlüğü tarafından Kütahya il sınırları içinde yapılan ve işletmeye açılan 23 tesis ise şöyle:
''Merkez Alayunt, Domaniç Yeşilköy, Simav Örenli, Savcılar ve Güney köyleri, Darıca-Eynegazi, Tavşanlı Tunçbilek, Merkez Böcü, Şembel, Kapan Dere, Koçak, Şaphane, Altıntaş Alıncık, Emet Yenice, Eski Gediz, Yeni Gediz, Simav Yeniköy, Tavşanlı Demirbilek köyü, Aslanapa Ortaca köyü, Tavşanlı Ayvalı köyü, Aslanapa Çalköy, Gediz Fırdan beldesi ve Altınkent beldeleri taşkın koruma tesisleri, Hisarcık Dereköy Ömerler Deresi, Hisarcık ilçe merkezi ve Emet Beyköy Çayı ıslahları, Gediz Gümele sulaması, Merkez Pullar Göleti ve sulaması.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com