Kütahya'ya Acilen Panzehir Gönderin

Kütahya'ya Acilen Panzehir Gönderin
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, siyanürlü atık barajının çökmesi hakkında 'Risk yok, kontrol altına aldık' dedi. Çevre Mühendisleri'ne göre ise bugün yağacak yağmur barajı çökertebilir.

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Eti Gümüş A.Ş'ye ait gümüş tesisindeki siyanürlü suyun tutulduğu barajdaki çökmeye ilişkin, “Şu an itibariyle halkımızı, bölgeyi tedirgin edecek herhangi bir risk yoktur, olayı tamamen kontrol altına aldık” dedi. Ancak TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, içme suyunun artık kullanılmaması gerektiği görüşünde. İçme suyuna karışan siyanür oranının kabul edilebilir sınırı aştığını belirten Oda Başkanı Murat Taşdemir, “Tehlike geçmedi. Kütahya ve Eskişehir'de hastanelere panzehir gönderilmeli. Halk kesinlikle içme suyunu kullanmamalı” dedi. Murat Taşdemir, atık su barajındaki son setin güçlendirilmesi için hiçbir çalışma yapılmadığını, barajdaki sızmanın gözle görülür hale geldiğini kaydetti. Taşdemir yağmurun yağmasıyla siyanür havuzlarındaki setlerde yeni çökmelerin meydana gelebileceğini kaydetti. Meteoroloji de bölgede üç gün boyunca yağış beklendiğini açıkladı. Taşdemir “Yarın (bugün) metrekareye 20 kilogram yağış düşecek. Bu ortalama yağış miktarının yaklaşık beş katı. Havuzlara ise 22 bin ton yağış düşmesi bekleniyor. Barajların yıkılma ihtimali çok yüksek” diye konuştu.

Yeni havuzun dibine kil döşeniyor
Valilikte basın toplantısı düzenleyen Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, olay günü sisteme su girişi kesilerek fabrikada üretiminin durdurulduğunu, atık depolama tesisinin topografik olarak en alt kotunda yer alan bir numaralı havuza ait setin güçlendirilmesine başlandığını ifade ederek şunları söyledi: “İkinci ve üçüncü havuz arasındaki set yarılınca havuzların üzerinde çok hafif siyanür birikintileri oldu. ODTÜ heyetinin raporuna göre en alt ve en üstteki setlerde güçlendirme başladı. 5 numaralı tamamlanmamış havuz vardı. Buraya da jeomembran serilmesi ve kil döşenmesine başlandı. Bu çalışma 10 günde bitirilecek ve barajdaki fazla su buraya tahliye edilecek. Bir yandan bu çalışmaları yaparken, diğer yandan çevredeki tüm su numunelerini aldırdık. Bu numunelerin raporu Bursa İl Halk Sağlığı Laboratuvarı'ndan bize gönderildi. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik uyarınca herhangi bir sorun olmadığı beyan edildi. Şu an itibariyle halkımızı, bölgeyi tedirgin edecek herhangi bir risk yoktur, olayı tamamen kontrol altına aldık.”

Vali Çiftçi, “Şiddetli yağmur yağması durumunda ne yapılmasının planlandığını” sorması üzerine, “Barajın etrafında büyük yağmur hendekleri var. Etraftan gelen sular bu yağmur hendekleri vasıtasıyla baraj dışına gidiyor. Şu an itibariyle taşınacak yağmur sularının baraja girmesi mümkün değil. Üstten yağan yağmur tabii ki baraja giriyor. Bunun da önlemi alındı. Yağmur suları 3.5 milyon metreküplük beş numaralı havuza verilecek” diye konuştu.

Kızıl çamurun 25 katı
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ise Vali Çiftçi'nin açıklamalarını tatmin edici bulmadı. Oda Başkanı Taşdemir, “Bir litre içindeki sekiz miligram siyanür dakikalar içinde insanın ölümüne sebep olabilir. Oysa bu havuzlarda 1000 miligram siyanür var. Siyanürün solunduğunda ve temas edildiğinde de ölüme neden olabileceği unutulmamalı. Köyler derhal boşaltılmalı” dedi. Ekim 2010'da Macaristan'da, siyanür havuzunun çökmesi sonucu bir milyon metreküp zehirli kızıl çamurun çevreye yayıldığına işaret eden Taşdemir, “Macaristan'daki felaketin 25 katı kapımızda. Barajın taşması halinde sular önce Porsuk Çayı'na ardından da Karadeniz'e ulaşabilir. Toplu ölümler meydana gelebilir. Eskişehir'de gerekli önlemler alınmalı. Kütahya ve Eskişehir'de hastanelere panzehir gönderilmeli. Kuyu sularında günde birkaç kez örnekleme yapılmalı” dedi.

Taşdemir çamur akışının devam ettiği uyarısında da bulundu. Önlemlerin yeterli olmadığını vurgulayan Taşdemir, “Tesisin alt sette yaptığı taş dolgu çalışması var. Ne zaman biteceği belli değil. Suyu pompalamaya çalışıyorlar. Ancak bir şeyi unutuyorlar. Üstten suyu çekiyorlar, alttan zehirli çamur doluyor” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com