Kütahya'ya Avrupa Birliği Projeleri

Kütahya'ya Avrupa Birliği Projeleri
Ege Fikir Önderleri AB Eğitimleri Programı'nın Kütahya'da düzenlediği toplantıların ikinci gününde oluşturulan çalışma gruplarında proje ve fikir üretim çalışmaları yapıldı.

Ege Fikir Önderleri AB Eğitimleri Programı'nın Kütahya'da düzenlediği toplantıların ikinci gününde oluşturulan çalışma gruplarında proje ve fikir üretim çalışmaları yapıldı.
“Projem Bölgem için” toplantısının dün tamamlanan oturumlarında AB projeleri hakkında bilgilendirilen katılımcılar, toplantının ikinci gününde AB hibe fonlarından yararlanacak proje üretimi için gruplar halinde çalıştı. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) Tarım ve Balıkçılık Daire Başkanlığı Koordinatörü Ahmet Atay'ın “Proje Nasıl Geliştirilir ve Hazırlanır?” konulu bilgilendirme sunumu sonrasında Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Yaşar Tınar moderatörlüğünde uygulanabilir ve AB hibe fonlarından yararlanma olanağı bulunan konularda proje çalışma grupları oluşturuldu.
Proje çalışmalarına katılanların seçtikleri konuların kısa zamanda uygulamaya dönüşebilecek alanlar olduğunu belirten “Ege Fikir Önderleri AB Eğitimleri” Program Koordinatörü Arzu Amirak, “2009 yılı hedefimiz Ege Bölgesi'nin 10 ilinde kısa vadede AB Hibe fonlarından faydalanacak projelerin oluşmasıydı. Programı destekleyen başta Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi ve Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere katılan kuruluş temsilcilerine, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği uzmanlarına teşekkür ediyoruz” dedi.
Kivigi grubu, kiraz ve vişnenin pazar kanallarının geliştirilmesine yönelik bir sivil toplum diyaloğu projesi üzerine çalışmalar yaptı. Projenin ana hedefini vişne üreticilerinin eğitim, tanıtım ve örgütlenme eksikliğinin giderilmesi olarak belirleyen grup bu hedefe ulaşabilmek için farklı etkinlikler planladı. 12 ayda tamamlanması öngörülen projenin ana sonuçlarından birinin 'Vişne Üreticileri Birliği'nin kurulması olarak belirlendi.
Kütahya çini ve el sanatları kültürünün sürdürülebilir şekilde tanıtılması ve yönetimi konusunda çalışan grup, ilin kültürel değerlerinin farklı ve yenilikçi tasarımlarla sunulması, tanıtılması ve markalaştırılması ile sektörün iyileştirilmesi üzerine 'göz nuru' adlı bir proje geliştirdi. Projenin 15 ayda tamamlanması öngörüldü.
'Yeşil tatil için doğaya yolculuk' temasıyla kırsal turizmin geliştirilmesine yönelik bir proje geliştiren grup uygulama için Simav ve çevresini pilot bölge olarak belirledi. Ana hedefleri Simav ve çevresinin tanıtımı, çevre halkının farkındalığının artırılması, kalifiye eleman yetiştirilmesi, konaklama ve yiyecek-içecek sektörlerinde kapasitelerin artırılması olarak belirlenen projenin 12 ayda tamamlanması planlandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com