KÜTAHYA'YA “BÖLGESEL SAĞLIK KOMPLEKSİ”

KÜTAHYA'YA “BÖLGESEL SAĞLIK KOMPLEKSİ”
Dün Kütahya'da Hasanlar Barajı, Öğrencik Sulaması, Konuş Göleti ve Söğütlü Göleti temel atma törenin de konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Zafer Havalimanının yapılmasıyla birlikte Kütahya'nın Termal turizmde başkent olacağını söyledi. Bakan

Dün Kütahya'da Hasanlar Barajı, Öğrencik Sulaması, Konuş Göleti ve Söğütlü Göleti temel atma törenin de konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Zafer Havalimanının yapılmasıyla birlikte Kütahya'nın Termal turizmde başkent olacağını söyledi. Bakan Eroğlu ayrıca Kütahya'da yapılacak olan Bölgesel Sağlık kompleksinin müjdesini de verdi. Zafer Bölgesel Havalimanı'nın temelinin de 22 Nisan'da atılacağını sözlerine ekledi.
Hasanlar Barajı, Öğrencik Sulaması, Konuş Göleti ve Söğütlü Göleti temel atma töreninde konuşan Bakan Eroğlu, 2011 yılının Kütahya için atılım yılı olduğunu söyledi. Kütahya'ya bir çok proje ile geldiğini söyleyen Eroğlu: “Zafer Havalimanının yapımıyla Kütahya termal turizmin başkenti olacaktır” dedi.

KÜTAHYA 4 BÜYÜK TESİS KAZANACAK
DSİ Genel Müdürlüğü, Kütahya'ya Hasanlar Barajı, Örencik Sulaması, Emet Konuş Göleti ve Simav Söğüt Göleti olmak üzere 4 büyük tesis kazandırılması için temel atımına başladı. Temel atma törende canlı yayınla Dumlupınar Kapalı Spor Salonu'ndan Hasanlar Barajı'nın temeli atıldı.
Eroğlu'nun katıldığı törenle temelleri atılan tesislerden Hasanlar Barajı, Hisarcık ilçesine bağlı Hasanlar köyünün 3.5 kilometre batısında bulunuyor. Bu barajla 863 hektar tarım arazisinin sulanması ve sulama inşaatı ihalesinin eylül ayında yapılması planlandı. Bakan Eroğlu, işletmeci firmalardan bizzat söz aldı.
Kütahya-Gediz karayolunun 57. kilometresindeki Çavdarhisar ilçe merkezinin 10 kilometre batısındaki Örencik Sulaması projesiyle 973 hektar tarım arazisi, Emet ilçesine bağlı Konuş köyünün 1 kilometre güneydoğusunda, Koru Deresi üzerinde yer alan Konuş Göleti ile 134 hektar, Simav ilçesinin Söğüt köyünün 2.2 kilometre kuzeydoğusunda, Doğan Deresi üzerinde bulunan Söğüt Göleti ile 109 hektar tarım arazisinin sulanması hedefleniyor.
İş bitim tarihleri, Hasanlar Barajı için 11 Ekim 2012, Örencik Sulaması için 20 Aralık 2012, Konuş Göleti için 14 Kasım 2012, Söğüt Göleti için 12 Kasım 2012 olarak öngörülürken, bu 4 tesisin tamamlanmasıyla 2 bin 79 hektar tarım arazisinin sulanması sağlanacak ve yıllık 7.5 milyon TL gelir artışı elde edilecek.

ZAFER HAVALİMANININ TEMELİ 22 NİSAN'DA ATILACAK
Bakan Eroğlu geçen sene ihalesi tamamlanan Zafer Bölğesel Havalimanın 22 Nisan Cuma günü temel atacağını söyledi. Bakan Veysel Eroğlu şunları söyledi: “Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ortaklaşa kullanacağı Zafer Havalimanı inşaatı başlıyor. 22 Nisan Cuma günü saat 14:00'de muhteşem Zafer Havalimanının temeli atılacak. Bu Kütahya için o kadar önemli ki, Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak bölgesi Dünya'daki termal turizmin başkenti olacak. Sadece Türkiye'nin değil Dünyanın termal turizm ve kongre turizmi sağlık turizmi merkezi olacak. Kütahya'nın bir yıldız gibi parladığını hepimiz göreceğiz.”dedi

“SAĞLIK KOMPLEKSİ AÇILACAK”
Kütahya'ya Türkiyenin en büyük dev sağlık komplekslerinden birisininde yapılacağını söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu sözlerini şöyle sürdü.“Kütahya'ya Türkiye'nin en büyük dev sağlık komplekslerinden birisi şu anda projeleri hazırlanıyor. Bizde Sağlık Bakanlığı'nın ormandan istediği kadar araziyi tahsis edeceğiz. Çok modern bir hastane olacak. Kütahya Afyonkarahisar çıkışına yapılacak bu sağlık kompleksiyle Kütahya cazibe merkezi haline gelecek” dedi.
2003-2010 yılları arasında DSİ 3. Bölge Müdürlüğü tarafından Kütahya il sınırları içinde yapılan ve işletmeye açılan 23 tesis ise şöyle:
'Merkez Alayunt, Domaniç Yeşilköy, Simav Örenli, Savcılar ve Güney köyleri, Darıca-Eynegazi, Tavşanlı Tunçbilek, Merkez Böcü, Şembel, Kapan Dere, Koçak, Şaphane, Altıntaş Alıncık, Emet Yenice, Eski Gediz, Yeni Gediz, Simav Yeniköy, Tavşanlı Demirbilek köyü, Aslanapa Ortaca köyü, Tavşanlı Ayvalı köyü, Aslanapa Çalköy, Gediz Fırdan beldesi ve Altınkent beldeleri taşkın koruma tesisleri, Hisarcık Dereköy Ömerler Deresi, Hisarcık ilçe merkezi ve Emet Beyköy Çayı ıslahları, Gediz Gümele sulaması, Merkez Pullar Göleti ve sulaması.'


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com