Kütahya'ya Yakupoğlu Müzesi

Kütahya'ya Yakupoğlu Müzesi
Kütahya Valiliğinde, İzmir'de yaşayan ünlü ressam Ahmet Yakupoğlu'nun (91) memleketi Kütahya'ya dönmesi ve adına müze kurulması teklifinin görüşüldüğü bir toplantı yapıldı.

Kütahya Valiliğinde, İzmir'de yaşayan ünlü ressam Ahmet Yakupoğlu'nun (91) memleketi Kütahya'ya dönmesi ve adına müze kurulması teklifinin görüşüldüğü bir toplantı yapıldı.

Vali Kenan Çiftçi başkanlığında yapılan toplantıya, AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Ahmet Yakupoğlu'nun İzmir'de yanında yaşadığı manevi kızı Havva Sökmener katıldı.
Toplantıda, ünlü ressam, neyzen, tezhip ve minyatür sanatçısı Yakupoğlu'nun Kütahya'ya getirilmesi ve adına müze kurulması için yapılabilecek çalışmalar ele alındı.
Tekilif kabul etmesi durumunda sanatçının Kütahya'da ikamet etmesi ve adına müze kurulması çalışmalarının kısa sürede tamamlanabileceği belirtildi.
-AHMET YAKUPOĞLU KİMDİR-
Kütahya'da 1920 yılında doğan Ahmet Yakupoğlu'nun resim ve musikiye ilgisi, okul öncesi yıllarında başladı.
1941'de Ordinaryüs Prof. Dr. Süheyl Ünver'in Kütahya Vahid Paşa Kütüphanesindeki yazmaları incelemek için Kütahya'ya gelmesi, Yakupoğlu'nun hayatını birden bire değiştirdi. Yakupoğlu, Kütüphane Müdürü Hamdi Efendi aracılığıyla Ünver'le tanıştı. Ünver, kendisine bir konu vererek resimlendirmesini istedi ve ortaya çıkan çalışma onun sanat kabiliyetini göstermeye yetti. Böylece 1941'de Ünver'in yönlendirmesi ile Devlet Güzel Sanatlar Akademisine kaydolan Yakupoğlu, Akademide Feyhaman Duran'ın atölyesinde eğitim aldı ve 1945'te mezun oldu.
Daha sonra Kütahya'ya dönen sanatçı, resim çalışmalarına devam etti. Yaptığı 4 bine yakın tablonun önemli bir kısmında Kütahya'daki mekanları konu edindi. Camiler, türbeler, tarihi evler, eski sokaklar, kimi önemli kişilerin portreleri, özellikle Kütahya'nın ve civarının doğal güzellikleri, değirmenler, çağlayanlar, ressam Yakupoğlu'nun belli başlı konuları arasında yer aldı.
Sanatçının İstanbul ve Kütahya'ya ait resim çalışmaları sonradan iki albüm halinde basıldı. Bu albümlerden ilki ''Ahmet Yakupoğlu'nun Fırçasından Boğaziçi'', diğeri ise Kütahya'yı konu alan ''Rengarenk Kütahya'' albümleridir.
Eserlerini DPÜ'ye bağışlayan ünlü ressam, Kütahya Müzesinin kurucularından olup, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 2010 yılı Üstün Hizmet Ödülüne layık görüldü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com