Kütahya'yı Çin'e tanıtacaklar!..

Kütahya'yı Çin'e tanıtacaklar!..
21-26 Ekim 2010 tarihleri arasında Çin'in Nanjing kentinde UNESCO'ya bağlı ve Avusturya merkezli bir sivil toplum örgütü olan International Organisation of Folk Art (IOV) Çin temsilciliği tarafından düzenlenecek olan uluslar arası "İkinci Gen

'IOV HALK KÜLTÜRÜNE HİZMET EDİYOR'
IOV'nun nasıl bir kuruluş olduğunu ve amacı hakkında detaylı açıklamalarda bulunan Koç, konuşmasını şöyle sürdürü:
'UNESCO'ya bağlı ve Avusturya merkezli bir sivil toplum örgütü olan International Organisation of Folk Art (IOV), 1979 yılından beri halk kültürü alanında hizmet etmekte ve dünyanın çeşitli ülkelerinde sempozyum, kongre, festival vb. etkinlikler düzenlemektedir. Amacı dünya milletlerinin kültürlerine farkındalık yaratmak, tanıtmak, bilim adamları ve genç kuşakların çeşitli etkinliklerle bir araya gelerek bu kültürel zenginlikleri yaşamaları, bu konular üzerine düşünmelerini sağlamaktır.'
'KÜTAHYA'NIN KÜLTÜRÜNÜ TANITMAK İÇİN ÇİN'E GİDİYORUZ'
21-26 Ekim 2010 tarihleri arasında Çin'in Nanjing ilinde IOV Çin temsilciliği tarafından düzenlenecek olan uluslar arası “The Second IOV Youth Congress 2010 on Cultural Heritage and Urban Sustainability” (IOV İkinci Gençlik Kongresi 2010 Kültürel Miras ve Kentsel Sürdürülebilirlik) etkinliğine katılacağını belirten Koç, Nanjing'nin ticaret açısından Çin'in Şangay'dan sonra ikinci büyük merkezi olduğunu söyledi. Ayrıca Nanjing'nin birçok tesisi ile uluslar arası kongrelere merkezlik ettiğini vurgulayan Koç, aynı zamanda Nanjing'nin tarihi ve kültürel dokusuyla muhteşem bir kent olduğunu savundu.
Türkiye'yi ve Türkiye'nin önemli bir kültürel merkezi olan Kütahya'yı tanıtabilmek için 'Kütahya Geleneksel Kadın Giyim-Kuşam Kültürü' hakkında Çin'nin Nanjing kentinde bir bildiri sunacaklarını ve kongre sonunda bildiriler üzerine değerlendirmelerde bulunacaklarını vurgulayan Koç, asıl amaçlarının Kütahya'yı en iyi şekilde tanıtmak olduğunu ifade etti.
'KÜTAHYA'NIN GELENEKLERİNİ TANITACAĞIZ'
Üniversite eğtiminde Doktora tezini 'Kütahya geleneksel kadın giyim-kuşam kültürü' üzerine yaptığını anımsatan Koç, şu açıklamalArda bulundu:
'Daha önce de belirttiğim üzere doktoramı Kütahya geleneksel kadın giyim-kuşam kültürü üzerine yapmaya çalıştım. Kütahya kültürel miraslar anlamında önemli bir şehir ve birçok temsil var. Kütahya'nın çok daha güzel yerlerde olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Kütahya çinisi, nakışları, el sanatları, türküleri, halk dansları, kaplıcaları, tarihi, mimarisi hepsi ön planda olan bir şehrimizdir.'
UNESCO'nun 2003 yılında Paris'te 194 ülkenin temsilcileriyle imzaladığı ve Türkiye'nin de taraf olduğu sözleşmenin ilk beş maddesini anımsatan Koç,'1.Dilin Somut Olmayan Kültürel Miras'ın aktarılmasında bir araç işlevi gördüğü sözlü anlatımlar ve sözlü gelenekler, 2.Gösteri sanatları, 3.Toplumsal uygulamalar, ritüeller ve festivaller, 4.Halk bilgisi, evren ve doğa ile ilgili uygulamalar, 5.El sanatları geleneği' gibi maddeleri sıralayan Koç, Kütahya halkının ve idarecilerinin bu maddeleri çok Kütahya'nın sanat gelişimi için iyi bir biçimde incelemeleri gerektiğini ifade etti.
Dikkat edidiğinde bu maddelerinin birçoğunun Kütahya'yı doğrudan ilglendirdiğini belirten Koç, konuşmasında şunları kaydeetti:
' Özellikle 'el sanatları' Kütahya'nın farklı olması için önemlidir. 2008 yılında geleneğin yaşatılması ve yarınlara aktarımı konusunda Yaşayan İnsan Hazineleri Programı çerçevesinde çini sanatı ustası Sıtkı Olçar Bey örnek aktarımcı olarak kaydedildi. Yine 2009 yılının adayı Mehmet Gürsoy beyin Kütahya'dan olması tesadüf olabilir mi? Ayrıca giyim-kuşam, nakışlar, oyalar üzerine çalışan birkaç ustamızın da yine YİH kapsamına alınması iyi olmaz mı? Ben buna dikkat çekmeye çalışıyorum. İleriki aşamada Kütahya'nın el sanatları açısından bir cazibe merkezi olmasını istiyorum. Büyük emeklerle kurulan Kütahya Kent Tarihi Müzesi yaşayan müze olma yolunda ilimiz için çok önemli. Emeği geçenlere ve özellikle Metin Türktüzün Bey'e minnettarız.
Ayrıca bir başka hayalimiz olan ve Kütahya, Afyon, Manisa, Eskişehir illerini de kapsayacak şekilde bir Geleneksel Kadın Kıyafetleri Müzesi'nin Kütahya'da kurulması ilimiz açısından ayrıca farklılık olacağına inanıyorum.'
'ETKİNLİĞE OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ'NİN DESTEĞİ İLE KATILIYORUM'
Bu etkinliğe Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin desteği ve kişisel çabalarıyla katıldığını söyleyen Koç, aynı zamnada konu ile ilgili Kütahya Belediye Başakanı Mustafa İça'nında görüşünü aldığını söyledi.
Yapılan çalışmlardan dolayı kendisine destek olan herkese teşekkür eden Koç;'Daha önceki çalışmalarım sırasında bana destek olan Metin Türktüzün ve Ömer Bozoğlu beylere, kaynaklık eden Kütahya halkına teşekkür ederim. Bu etkinliğe Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin desteği ve kendi çabalarımla katılıyorum. Nanjing'de düzenlenecek etkinlikten belediye başkanımız Mustafa İça Bey'in haberi var. Kendileriyle konuyla ilgili bir görüşme yaptık. Hatta IOV yetkilileriyle Çin'de yapacağımız görüşmede olumlu bir sonuç alabilirsek 30 araştırmacının katılımıyla uluslar arası bir el sanatları sempozyumunu Kütahya'da düzenlemeyi planlıyoruz. Sayın başkanımız bu konuda destek olacaklarını belirttiler. Ayrıca bu kongrede özellikle giyim-kuşam çalışmalarında Kütahya'da ön plana çıkan Cemile Gül, Halide Duman (Tuğra El Sanatları), Candan Çeyiz ve Rüstem Paşa Medresesi hakkında da bildirim sırasında kısa bir tanıtım yapacağız.
Kütahya'mızı temsil eden bir çini tabağı kongreyi düzenleyen Nanjing hükümet yetkilisine ve Halide Duman ustamızın hazırlayacağı özel bir çalışmayı da IOV başkanı Carmen Padilla hanımefendiye sunacağız' dedi.
'KÜTAHYA'YI EN İYİ BİÇİMDE TEMSİL EDECEĞİZ'
Türkiye ve Kütahya için iyi bir temsil olcağına inadığını vurgulayan Koç, konuşmasını şöyle şnlandırdı:
'Umarım ülkemiz ve Kütahya adına güzel bir temsil olur. Kütahya'nın kültürel zenginlikleriyle hem Türkiye hem de dünya platformunda çok daha güzel yerlere gelmesini istiyorum. Çok yakın bir zamanda daha konforlu ve temiz tesislerle; ayrıca daha güvenli ulaşım yollarıyla Türk ve dünya turizmine kapılarını açmasını bekliyorum.'
Kişisel bilgileri ile ilgili bilgi veren Koç;'1974 Ankara-Elmadağ doğumluyum. Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü'nden 1997 yılında mezun oldum. Dumlupınar Üniversitesi'nde asistan olarak görev yaparken aynı üniversitede 2000 yılında yüksek lisans çalışmamı tamamladım. Hacettepe Üniversitesi'nde “Kütahya Merkezinde Giyim-Kuşam Kültüründeki Değişmelerin Çözümlenmesi” adlı çalışmamla 2006 yılında doktoramı tamamladım. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde Türk Halk Edebiyatı Anabilim Dalı başkanı olarak görev yapmaktayım. Türk halkbilimi alanındaki çalışmalarıma devam etmekteyim' dedi..

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com