“Kütahya'yı marka kent yapacağız”

“Kütahya'yı marka kent yapacağız”
KÜTAHYA'DA HAK SAHİBİ ÇİFTÇİLERE MAKİNE VE EKİPMANLARI TÖRENLE TESLİM EDİLDİ

KÜTAHYA'DA HAK SAHİBİ ÇİFTÇİLERE MAKİNE VE EKİPMANLARI TÖRENLE TESLİM EDİLDİ
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı kapsamında satın alınan makine ve ekipmanlar, hak sahibi çiftçilere törenle teslim edildi.
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, İl Tarım Müdürlüğündeki törende yaptığı konuşmada, kentte tarımın üretimdeki payını yüzde 1,8'den yüzde 5'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Tarımda makineleşmenin önemli olduğunu belirten Çiftçi, şöyle konuştu:
''Kütahya'yı Türkiye'de tanımayan yoktur. Ancak dünyada Kütahya dediğimizde biraz zor. Kütahya dünyada çok fazla bilinen bir yer değil. İşte biz Kütahya'yı marka kent yapacağız. Bütün dünyada bilinir hale getireceğiz. Bunu da tarihi ve turistik mekanlarına turist çekerek yapacağız. Eğitimi, hastaneleri ve fizik tedavi merkezleri ile bunu yapacağız. Bunların en önemlilerinin başında da tarımı ile yapacağız. Doğal olarak yetiştirdiğimiz tarım ürünlerini sadece Türkiye'de değil tüm dünyada satılır, tanınır hale, marka haline getirmeye çalışacağız. Bu günler en mutlu günlerimiz. Biz sizin ne ihtiyacınız varsa, hangi imkanlar tanınmışsa, idareciler olarak artık el birliği ile tek yumruk halinde çalışıyoruz. Sizlerden de bize destek vermenizi istiyoruz. Makineyi aldınız, eğer ürününüzü 100 kilo üretiyorsanız sizden isteğim 200 kilo üretmenizdir. 50 litre süt alıyorsanız, 100 litre süt almanızdır. Kütahya'da sulama oranları düşük. Bunun artırılmasını istiyoruz ve eğitimlerini de biz veriyoruz.''
İl Tarım Müdürü Dr. Altuğ Atalay ise 2005 yılından 2010 yılına kadar makine ve ekipman alımından Kütahya'ya toplam 3 milyon 173 bin 557 lirası hibe olmak üzere yaklaşık 7 milyon lira harcama yapıldığını anlattı.
Vali Çiftçi'nin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile görüşmesi sonucu, bu yıl için 5 milyon liralık yüzde 50 hibe katkılı makine ve ekipman desteği sağlandığını dile getiren Dr. Atalay, ''2011 yılı içinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı tarafından 2 milyon 750 bin liraya 5 milyon 281 bin lira ilave ödenek sağlanarak 8 milyon 31 bin lirası, çiftçi ve yatırımcının ayni katkısı ile birlikte 15 milyon 462 bin liralık tarımsal yatırım yapılacaktır'' dedi.
Dr. Atalay, bu yıl Kütahya'da çiftçilere 1665 tarımsal alet ve makine verileceğini, 4 köye basınçlı sulama tesisi kurulacağını ve 12 tarımsal ürün işleyen firmaya destek sağlanacağını sözlerine ekledi.
Bazı çiftçilere makine ve ekipmanlarının teslim edilmesiyle tamamlanan törene, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Akkaya, İl Genel Meclisi Başkanı Seyit Ömer Durmuş, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle çiftçiler katıldı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com