Kutlamaları böyle engelliyorlar

Kutlamaları böyle engelliyorlar
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına engel bugünden başladı. Valilikler engele bahane yaratmakta sınır tanımıyorlar.

TAKSİM’DE ÇELENK KRİZİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına engel bugünden başladı. Valilikler engele bahane yaratmakta sınır tanımıyorlar. İstanbul Taksim’de anıta çelenk konulma töreni engellenmek istendi. Gerekçe ise: Törenin yarın olması oldu.  İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Garnizon Komutanlığı, Cumhuriyetin 89'ncu yıldönümü nedeniyle Taksim Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Tören öncesi alınan olağanüstü güvenlik önlemleri çevredekilerin tepkisini çekti.

CHP İstanbul İl Başkanlığı ve İşçi Partisi’nin çelenginin, parti çelenk koyma törenin yarın olması gerekçesiyle tören alanına alınmaması da gerginlik yaşanmasına neden oldu.

KİMİ KİMDEN KORUYORSUNUZ

Tören öncesi Taksim Meydanı ve Atatürk Anıtı çevresi polis tarafından bariyerlerle kapatıldı. Görevliler ve siyasi parti temsilcileri dışında kimsenin alana girmesine izin verilmedi. Uygulama çevredeki bazı vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Alana girmek isteyen bir kadın, “Kimi kimden koruyorsunuz” diye bağırarak polise tepki gösterdi. Tören alanına alınanlar tek tek arandı. Bu sırada CHP Beyoğlu İlçe Başkanı İnan Güney ve beraberindekiler ve arkalarında bir grup İşçi Partili çelenklerle tören alanına girmek istedi. Polis, grubun içeri girmesine izin vermedi. CHP’liler alana girmek için ısrar edince arbede yaşandı. Grup arbede sırasında, “Mustafa Kemalin askerleriyiz”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” şeklinde slogan attı. Slogan atılırken İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Org. Yalçın Ataman resmi tören çerçevesinde anıta çelenk bıraktı.

RESMİ TÖREN BİTTİ CHP ANITA ÇELENK BIRAKTI

Resmi törenin tamamlanmasının ardından CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP’lilerin yanına gelerek, “Çelengi alın, gelin arkadaşlar” diye seslendi. Polis, grubun anıta doğru yönelmesini engellemek istedi, ancak CHP’liler polisi aşarak anıta ulaştı ve çelenk bıraktı. Bu sırada polis ile grup arasında bazı kişiler arasında yumruklaşma yaşandı.

SALICI: BUGÜN BURADA YAPILAN TÖREN ÇAKMA BİR TÖRENDİR

Çelenk bıraktıktan sonra açıklama yapan Oğuz Kaan Salıcı, “Bugün burada resmi olarak yapılan tören çakma bir törendir, sahte bir törendir, naylon bir törendir. Arkadaşlara soruyorum: Atatürk’ü kimden koruyorsunuz? Değerli emniyet mensubu Atatürk’ü bizden mi koruyorsunuz. Beş dakikalık bir törene tahammül edemeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Şu Taksim’in etrafına bir bakın her yer bariyer dolu. Her yer güvenlik mensubu dolu. Her yer ablukaya alınmış, Taksim’i kimden koruyorsunuz ? Atatürk’ü kimden koruyorsunuz? Atatürk’ün korunması gereken kişiler sizlersiniz aslında. Halk burada, resmi zevat nerede? Resmi zevat şu an kaçmakla meşgul” dedi.

Salıcı, bir basın mensubunun, “Az önce askerlere dönerek bir tepki ortaya koydunuz. ‘Sizin koruyamadığınız Cumhuriyete, koyamadığınız çelenge biz sahip çıkıyoruz’ dediniz. Bu genel anlamda bir tepkimiydi?” şeklindeki soruya, “Genel anlamda bir tepkiydi. Şu anda ordumuzun generallerinin, subaylarının yüzde 30'a yakını içeride. Uluslararası bütün strateji uzmanları kabul ediyor ki, bir ordunun dörtte birinden fazla subayı eğer savaşta esir alınmışsa, ya da bir şekilde komuta kademesinde görevini yerine getiremez durumdaysa, o ordu savaş kabiliyetini yitirmiştir. Suriye ile savaşın eşiğindeyiz. Kim savaşacak. Biz savaş istemiyoruz. Varsayalım ki böyle bir ortama girildi, kim savaşacak ? Cumhuriyeti koruması gereken merciler şu anda tasviye edilmiş durumda. Ama halk burada, cumhur burada. Cumhur cumhuriyeti koruyacak” diye cevap verdi.

İZMİR

ADD ÇELENGİ OLAY OLDU


İzmir’de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni olaylı geçti. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Ege Ordusu Komutanlığı tarafından çelenk konulan Atatürk Anıtı’na, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Konak Şubesi’nin çelenk koyması engellendi. ADD yöneticisi Şafak Acar, getirdiği çelengi Atatürk Anıtı’na koymakta ısrar edince gözaltına alındı.
Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Alsancak’taki Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni düzenlendi.

İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, CHP İzmir milletvekilleri Musa Çam, Mustafa Moroğlu, Hülya Güven, Alaattin Yüksel ile çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı tören sırasında, ADD Konak Şubesi yöneticisi Şafak Acar da çelenk koymak istedi.

Yönetmelik gereği Atatürk Anıtı’na çelenk koyamayacağı bildirilen Acar ile polis arasında arbede çıktı. Milletvekillerinden Musa Çam da müdahale edip, tarafların sakin olmasını istedi. Polisler, Şafak Acar’ı gözaltına alıp, ekip otosuna götürdü. Tören bitene kadar polis aracında tutulan Acar daha sonra serbest bırakıldı.

VALİ: RESMİ TÖREN SONRASI ÇELENK BIRAKILABİLİR

Ardından Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, sırayla anıta çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Törende anıt şeref defterini de imzalayan Vali M. Cahit Kıraç kentte, Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin yapacağı tüm kutlamalara izin verildiğini, ayrıca resmi kutlamalar sonrasında da isteyen kişilerin Atatürk anıtlarına çelenk bırakabileceğini dile getirdi.

ADANA

OTOBÜSLERE ÇIKIŞ İZNİ VERİLMEDİ


Ankara’daki yürüyüşe destek vermek için Adana’dan yola çıkacak olan ADD ve Eğitim-İş İçişleri Bakanlığı tarafından engellendi.
ADD binasına giderek tebligatta bulunan polisler, güvenlik nedeniyle Adana’dan yola çıkılmasının yasak olduğunu belirtti. ADD’nin tebliğe imza atmadığı belirtilirken, yürüyüşe destek vermek isteyenleri taşıyacak olan otobüs firmasının polisin tebliğine imza attığı ifade edildi.
Eğitim-İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, tüm engellemelere rağmen Ankara’ya doğru yola çıkacaklarını belirterek, tüm yurttaşları duyarlı olmaya çağırdı.

ANTALYA

HALKI TÖREN ALANINA YAKLAŞTIRMADILAR

Antalya’da  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen törenlerde anıt alanına yaklaştırılmayan vatandaşlar olayı protesto etti. Arbedenin yaşandığı kutlamalarda Antalya Valisi Ayhan Altıparmak, ‘Herkes kurallara uyacak. Aşiret devleti miyiz biz’ dedi ve ekledi: ‘Herkese soruşturma açılacak.’(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com