Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
Eskişehir İl Müftüsü Ahmet Akın, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek "Kur'an ve Evrensel Mesajı" konulu sempozyumun açılışına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun da katılacağını söyledi.

Eskişehir İl Müftüsü Ahmet Akın, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek 'Kur'an ve Evrensel Mesajı' konulu sempozyumun açılışına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun da katılacağını söyledi.
Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde basın mensuplarıyla Öğretmenevi'nde kahvaltıda bir araya gelen Dr. Akın, yaptığı açıklamada, Kutlu Doğum Haftası'nın Türkiye'de 1989 yılından beri kutlandığını hatırlatarak, 'Aslında Peygamberimizin kameri takvime göre doğum gününe rastlayan gece, asırlardır 'Mevlid Kandili' olarak kutlanmaktadır. Sadece bir geceye sığdırılan bu kutlamanın daha geniş bir zaman dilimine yayılarak, bu süre içerisinde çeşitli ilmi ve kültürel etkinliklerle Peygamberimizin daha yakından anlatılması ve anlaşılması düşüncesi, 'Kutlu Doğum Haftası' fikrinin en önemli dayanağıdır. Böylece kutlamaların alelade bir 'doğum günü kutlaması' olmasının ötesinde, bir ilim ve kültür şöleni niteliği kazanması amaçlanmıştır. Bunda önemli ölçüde amaca ulaşıldığı da söylenebilir. 20 yılı aşkın bir süredir, her yıl bir önceki seneye nazaran artan coşkusu ve muhtevasıyla kutlanmakta olan Kutlu Doğum Haftası, bu yılda hem ilimiz, hem de ülke geneli açısından değişik etkinliklere sahne olacaktır' dedi.
Müftü Ahmet Akın, Eskişehir'de bu yılki kutlamaların bir başka özelliğinin daha bulunduğunu vurgulayarak, '2010 yılı Kur'an'ın indirilmeye başlanmasının bin 400. yılına tesadüf etmektedir. Bu itibarla Diyanet İşleri Başkanlığımızca bu sene 'Kur'an Yılı' olarak ilan edildi. Yılın bütününe yayılan çeşitli kültürel ve bilimsel etkinliklerle Kur'an'ın evrensel mesajının geniş kitlelere duyurulması amaçlanmıştır. İşte bu etkinliklerin ilklerinden birisi olarak Diyanet İşleri Başkanlığımız, İlahiyat Fakültemiz, İl Müftülüğümüz işbirliğiyle 16-17 Nisan'da Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan 'Kur'an ve Evrensel Mesajı' konulu sempozyumun açılışına, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da katılacaktır. Açılış konferansını Diyanet İşleri eski başkanlarından Prof. Dr. Süleyman Ateş'in vereceği sempozyumun ilk oturumu, o günün cumaya rastlaması sebebiyle saat 15.00'te yapılacak. Sempozyum sebebiyle ülkemizin değişik üniversitelerinden 20'den fazla akademisyen Eskişehir'e gelecektir. Ayrıca, 16 Nisan'da Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu'nun Çarşı Camisi'nden vereceği cuma vaazı, merkezi sistemle tüm camilere aktarılacak' diye konuştu.
Akın, kentte 21 Nisan'a kadar sürecek olan Kutlu Doğum Haftası faaliyetlerine herkesi davet etti

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com