Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
BEÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetinkaya: "Samimiyet sınavı günümüz modern zamanların en büyük sorunlarından birisidir"

ZONGULDAK (AA) - Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya, "Samimiyet sınavı günümüz modern zamanların en büyük sorunlarından birisidir" dedi.

Çetinkaya, Zonguldak İl Müftülüğü Konferans Salonunda Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Kutlu Doğum Haftasının evrenselleşme yolunda Hz. Muhammed'i anma, hatırlama, onun hayatını yaşama fırsatı vermesi açısından önemli bir faaliyet olduğunu söyledi. 

Haftanın Türkiye'de ayrı bir manevi hazzın ortaya çıkmasında büyük katkısı olduğunu ifade eden Çekinkaya, şöyle konuştu:

"Konferansın konu başlığı olan samimiyeti bireysel, ülkemiz, İslamiyet dünyası ve insanlık adına çoğaltmamız mümkün. Samimiyet sınavı günümüz modern zamanların en büyük sorunlarından birisidir. Sık vurgulanan bir kavram olan ve başkasının yerine kendini koyma anlamına gelen empati kelimesi yerini kendi kültürel kodlarımızda daha ileri kavramlara bırakmıştır. Mesela kendisi muhtaçken başkasına veren isar (kendi kişisel ihtiyacı bulunmasına rağmen malını başkasına vermek veya onun ihtiyacı için sarf etmektir) kelimesi gibi. Samimiyetin merkezinde olan kavram gönülden ve içten olmaktır. Bunun yanında samimiyet kavramına riya, gösteriş gibi olumsuz olan çok yakın kavramlar var. Samimi olmadığımız zaman bu olumsuz kavramların dehlizlerinde boğulma riski var."

BEÜ'de ise  Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. Durmuş Günay Kütüphanesinde Hüsn-ü Hat Sergisi açılışı gerçekleşti. 

Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer de, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle üniversitelerinde etkinlik düzenlediklerini belirterek, serginin bir hafta boyunca öğrencilerin yanı sıra vatandaşlara açık olacağını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com