Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz:

KIRIKKALE (AA) - Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, sosyal medyanın güzel bir imkan olduğunu, insanları sarsan tarafları da bulunduğunu belirterek, "Hiç kimsenin hiçbir suretle mahremiyetine hulul etme gibi bir hakkı yok'' dedi.

Kutlu Doğum Haftası kapsamında kentte düzenlenecek program öncesince Nur Cami inşaatında incelemelerde bulunan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların mahremiyetinin önemli olduğunu ifade ederek, meselenin empatiden geçtiğini anlattı.

Sosyal medyanın kullanımıyla ilgili soru üzerine Yılmaz, şunları söyledi:

“Sosyal medya, güzel bir imkan ama bir taraftan da insanları çok sarsan tarafları var. Hiç kimsenin hiçbir suretle mahremiyetine hulul etme gibi bir hakkı yok. Kur’an-ı Kerim bunu casusluk görüyor. “Kusur araştırmayın, mahremiyete hulul etmeye kalkışmayın, insanları itibarsızlaştırmayın” mealinde emirlerle... Aslında bütün bunlar birbirimizle daha sevgili, daha samimi olabileceğimiz şeyler. Efendimiz bize bunu öğretmiştir. Bu, önemli bir şey. Kur’an-ı Kerim de samimiyeti anlatırken mahremiyet konusuna da giriyoruz. Biliyorsunuz, Kur’an-ı Kerim de Hucurat Surey-i Celile var. O surede Allah’ü Teala bizlere kardeşliği öğretiyor. Müminler ancak kardeştir. Müminlerin kardeşliğine zarar verecek özellikleri tek tek tadat ediyor. Yani orada kötü isimlerle ve lakaplarla çağırmamayı, birbirimizi gıybet etmemeyi, çekiştirmemeyi, tecessüs etmemeyi, kusur araştırmamayı... Allah bu tür tavsiyelerde bulunuyor. Biz aslında toplumda insanlarla bunları paylaşıyoruz.”

- "Milletimizin peygamber sevdası genlerimizde"

Kutlu Doğum Haftası'na da değinen Yılmaz, haftanın çeyrek asırdır bayram havası içinde kutlandığını dile getirdi.

Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Milletimizin peygamber sevdası genlerimizde olan bir şey. O yüzden Hz. Peygamber'le olan her türlü etkinlik insanımızın dikkatini çekiyor. Özellikle çeyrek asırdır Kutlu Doğum’un meydana getirdiği rüzgar çok yüksek seviyede oldu. Bir de her yıl ayrı bir konunun ön plana çıkartılıyor, konsept belirlenmesi ve İslami, Efendimizin bizlere öğrettiği değerlerin her yıl Türkiye genelinde ve gönül coğrafyamızda işleniyor olması, hem bilgi hem anlamak hem de hayata geçirmek bakımından önemli  fırsat doğuruyor. Bu vesilelerle Anadolu’nun muhtelif yerlerinde bulunuyoruz. Gerçekten büyük rüzgar oluşuyor. Ülkemizin her yerinde büyük coşku var. Herkes Peygamber Efendimizi baharla karşılamanın sevincini yaşıyor. Bahar geldi kırlara ama gönüllerde peygamber sevdası, nisan şebnemleri gibi düşüyor. Hakikaten bunun getirdiği büyük coşku var.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com