Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
Diyanet İşleri Başkanı Görmez:

ANKARA (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Türkiye'ye göç etmek zorunda olan bütün kardeşlerimize ifade etmek isterim ki Türkiye'de yaşayan kardeşleriniz sizin öz kardeşlerinizdir. Türkiye'nin her beldesinde sizlerle birlikte kardeşliğimizi yeniden tattık" dedi.

Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla, ÖNDER İlim, Kültür ve Sosyal Hizmet Vakfı tarafından düzenlenen programa, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Önder Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Çelik ve vatandaşlar katıldı.

Dünyada her milletin ağır imtihanlarının bulunduğunu belirten Görmez, son yıllarda en büyük imtihana maruz kalanların Suriyeliler olduğunu ifade etti.

Yeryüzünde hiçbir zalimin başarıya ulaşamadığını dile getiren Görmez, "Ülkemizde yüz binlerce Suriyeli kardeşimiz bulunuyor. Ben Gaziantepliyim, Gaziantep'te, Kilis'te, Nizip'te Şanlıurfa'da, Hatay'da her yerde Suriyeli kardeşlerimiz bulunuyor. Öncelikle milletimizin her ferdine, Suriyeli kardeşlerimize ensar olan her kardeşimize en kalbi şükranlarımı ifade etmeyi yerine getirilmesi gereken bir vazife addediyorum" diye konuştu.

"Onlar aslında muhacir gibi muhacir oldular ama henüz biz ensar gibi ensar olamadık" diyen Görmez, Mekke'den Medine'ye hicret edenlerin her şeylerini birbirleriyle paylaştığını anlattı.

Hz. Muhammed'in sahabeden rastgele birini çağırdığını, ona hicret edenlerden bir fakiri emanet ettiğini hatırlatan Görmez, şunları söyledi:

"(Bunu evine götür ve onu evinde gecelet. Yediğinden yedir, içtiğinden içir) dedi. Sadece birini sahabeden, ensardan birine emanet etti. Onu evinde misafir kılmasını istedi. Fakat evde sadece çocuklarına yedireceği küçücük bir azığı vardı. Çocuklarını aç yatırdılar, sahip oldukları küçücük azığı da misafirlerine ikram ettiler. Işığı söndürdüler, onunla beraber yer gibi yaptılar ama yemediler. İşte ensar, muhacir kardeşliği kıyamete kadar müminlere örnek bir kardeşliktir. Bizim de bu kardeşliği yaşatmamız bugün her birimizin boynunun borcudur."

Görmez, çok yakından tanıdığı Suriyelilerin Arap milletinin en onurlu insanları olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Şunu unutmayın, inşallah sizler bütün izzetinizle onurunuzla yeniden ülkenize döneceksiniz. Yüce Rabbimden bir an önce Suriye'de yaşayan bütün kardeşlerimizi bu büyük musibetten kurtarmasını, izzetleri ve onurlarıyla kendi ülkelerini yeniden ayağa kaldırmayı nasip etmesini niyaz ediyorum. Şunu biliniz ki Türkiye'ye göç etmek zorunda olan bütün kardeşlerimize ifade etmek isterim ki Türkiye'de yaşayan kardeşleriniz sizin öz kardeşlerinizdir. Türkiye'nin her beldesinde sizlerle birlikte kardeşliğimizi yeniden tattık."

Suriyelilerin ilahi okuduğu programda, Görmez'e plaket takdim edildi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com