Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri
Kütahya'da Kutlu Doğum Haftası nedeniyle İl Müftülüğü tarafından hazırlan hafta etkinlikleri açılış programı Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'nin katılımı ile başladı.

Kütahya'da Kutlu Doğum Haftası nedeniyle İl Müftülüğü tarafından hazırlan hafta etkinlikleri açılış programı Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'nin katılımı ile başladı.
Müftülük konferans salonundaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.
Ulu Camii İmam Hatiplerinden Ferruh Muştuer'in okuduğu Kur'an Kerim Tilaveti ile devam eden programda kutlanmakta olan “Kutlu Doğum Haftası” temasının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl “Hz. Peygamber ve Merhamet” başlığı altında tespit edildiğini ifade etti.
Merhamet eğitimi ile kalpleri kin, nefret, öfke intikam ve şehvet ve ihtiras gibi hastalıklardan temizleyerek yürekler arası şefkat ve merhamet şebekesi kurmanın amaçlandığını ifade eden İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü, “Geliniz merhameti tüm ilişkilerimizin odak noktasına oturtalım. Yavrularımız bir çiçeğe, hayvana ve tabiata ve insana merhamet nazarıyla bakabilsin. Komşumuzla gerektiğinde bir ekmeği paylaşabilelim. Onu selam ve tebessümle karşılayabilelim. Merhametimiz olsun. Elimiz sahipsiz yetim ve öksüzün başını şefkatle okşayabilsin. Kainatta merhametsizlikten kaynaklanan her şey vicdanımızda yankılanabilsin. İnsanlara merhamet etmeyene Allah'ta merhamet etmez. Merhamet eğitimi kalbin pasını siler, üzerindeki lekeleri izale eden ilahi rahmet ile arasındaki kilidi açan her türlü perdeyi kaldıran bir eğitimdir” dedi.
Kutlu Doğum Haftası etkinlikleriniz kutlu olsun diyerek sözlerine başlayan ve Merhamet teması üzerine konuşan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi; “Hakikaten kainata baktığımızda bir rahmetle, merhametle, güzellikle yoğurulma olarak görüyorum. Gökyüzü ile yeryüzü arasında bir merhamet ilişkisi var. Bu bağı aynı zamanda bitkiler ve hayvanlar arasında da görüyorum. Biz insan oğlu olarak kainatta var olan her şeyle bir bütünüz” dedi.
Merhameti aileden çektiğiniz zaman ailede huzurun bulunamadığını belirten Vali Çiftçi, 'Buna iletişim ve sevgi diyoruz. İletişim ve sevginin olmadığı ailelerdeki boşanma oranları yüzde 70'lerde çıkıyor. Toplumumuzda artık sevgi ve merhamet diyeceğimiz duygular çok daha fazla yaygınlaşmaya başladı. Kişiler arasında da bu duygular çok yoğun. Neyi, kimi ne kadar seviyorsan o kadar sevilirsin. Ne kadar ona merhamet ediyorsan o kadar da merhamet görürsün. Merhameti iyi değerlendirmek lazım, merhameti çok iyi değerlendirip, çok iyi okuyup, nerde ne kadar kullanacağımızı çok iyi bilip bunu tüm yaşantılardan özellikle Peygamberimizin hayatından alıp günümüzde değerlendirip mutlu toplum haline gelmenin yol ve yöntemlerini bulmak lazım. İşte bu haftalarda bunlara bir vesile.'
Tören sonunda Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ve katılımcılar Kutsal Emanetler Sergisini gezdiler.
Törene Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Belediye Başkanı Mustafa İça, Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can, İl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, İl Genel Meclis Başkanı Seyit Ömer Durmuş, daire amirleri ve imamlar katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com