Kutlu Doğum Haftası etniklikleri

Kutlu Doğum Haftası etniklikleri
Diyanet İşleri Başkanlığınca, "Hazreti Peygamber, Din ve Samimiyet" temasıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde konferans düzenlendi

SARAYBOSNA (AA) - Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde (IUS), "Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet" konulu konferans düzenlendi. 

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürtaza Bedir, konferansta, dinde ve imanda içtenliğin, daha doğrusu dürüst olmanın önemli olduğuna dikkati çekti. 

Bedir, "Samimi ve içten olmak ne demek? Bağlılığınızı içten yapmak... Aynı zamanda içtenlik şunu da gerektiriyor. Yöneticilere karşı dürüst ve açık sözlü bir şekilde onları uyarabilmek" diye konuştu. 

Bu kadar güzel ifade edilmiş bir din ve ahlak anlayışına rağmen İslam dünyasına bakıldığında bu içtenliğin ve samimiyetin ne kadar tahakkuk ettiğini, ne kadar gerçekleşebildiğini soran Bedir, şöyle devam etti:

"Bu konuda herhalde bir muhasebede bulunmak gerekiyor. Neden biz, mesela bir Amerika ya da Avrupa'da, buradaki kadar samimiyeti ve içtenliği en azında dürüstlük anlamında İslam dünyasında göremiyoruz. Bunu bir sormak lazım, niçin göremiyoruz. İslam dünyasında çok ciddi anlamda bir samimiyet, içtenlik ve dürüstlüğün kaybolması sorunuyla karşı karşıyayız. Bu kadar hakkı, hakikatı, erdemi, güzel ahlakı öğreten bir Peygamberin ümeti olarak neden biz bu noktada ciddi bir anlamda sorun yaşıyoruz diye sormamız gerekir. Burada birçok cevap verilebilir ama benim burada bu bağlamda vereceğim cevaplardan birisi herhalde Hazreti Peygamberin iyi tanıtılamaması ve yaşantısından yeterince ilham alınmaması sebeplerden bir tanesdir." 

Hazreti Peygamberin hem İslam önceki hayatında hem de peygamberlik sonrasında, hayatında en çok "Muhammedül Emin" sıfatıyla bilindiğini belirten Bedir, "O, güvenilir bir insandı. İçtendi, samimiydi, hiç kimseyi aldatmak gibi düşünce veya bir eylem içerisine girmedi ve hep hayatı boyunca bunu insanlara öğretti" ifadesini kullandı. 

Konferansın organizatörü Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Din Müşaviri Hasan Atlı da etkinlik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, IUS Üniversitesinde dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 2 bin öğrenci olduğunu belirterek, bu öğrencilerle Hazreti Peygamberi hem anma hem de anlamaya çalışmak için programı düzenlediklerini söyledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com