Kutsal Şehir: Amritsar-2

Kutsal Şehir: Amritsar-2
Bir önceki yazımızda Amritsar'a ulaşmış ve Sih'ler ile ilgili genel bilgileri paylaşmış ve bu paylaşımda Sih dini ile ufak bir tanışma gerçekleştirmiştik. Hindistan inanılmaz bir dinler ülkesi. Her metrekareden bir din ve mezhep fışkırmakta. Yüzyıllardır

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM
 
Amritsar'daki ilk günümüzdeyiz öncelikle kalacak yer bulmamız gerekiyor bu amaçla elimizdeki notlardan bir hostel seçiyoruz. Hostel'e ulaşmak için bir süre yaya olarak yol kat edip hedefimize ulaşıyoruz. Seçtiğimiz yer oldukça basit ancak bizim açımızdan temel seviyedeki kriterleri rahatlıkla karşılıyor. Odayı tutup dışarı çıkıyorum tam kapının önünde taş zeminde yatan birini görüyorum. Herhangi bir yastığı olmayan perişanlık içindeki bu insana bir süre acıyarak bakıyorum ancak onun yüzündeki mutluluğu ve huzuru fark edip yoluma tekrar devam ediyorum. Doğu felsefesinin kendi içindeki pratiği sürekli var olan büyük yoksulluklar ile mücadele edebilmek ve onunla birlikte yaşamasını öğretecek bir sabra ve bilgeliğe ulaşmış. Bizim coğrafyalarımızdaki sufizm ve nefis kavramlarının benzer yansımalarını ve serpişmelerini farklı bir anlayış ile bu topraklarda görmek mümkün. Felsefeyi bırakıp konumuzda dönmek istiyorum.

Bugünün planında Sih'ler için çok kutsal olan Altın Tapınağı ziyaret etmek var, bu amaçla yola düşüyoruz ancak Altın Tapınaktan önce yakıt depolamak için kısa bir yemek molası vermek istiyoruz. Penjab bölgesinde güneye oranla et bazlı yemek çeşidi bulmak daha kolay ancak bulabileceğiniz kırmızı et genellikle keçi koyun gibi küçük hayvana ait oluyor. Ancak bizim et yemeği dışında başka bir arayışımız var. Bu şehrin meşhuru Amritsari'yi denemek arzusundayız. Genellikle sokak köşelerinde satılan Amritsari yoğun baharat ile karıştırılmış ve derin yağda kızartılmış bir balık, eğer bir şekilde yolunuz Amritsar'a düşürse muhakkak denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Amritsari'nin ağzımızda bıraktığı yakıcı ateşten sonra Altın Tapınağa doğru yürümeye devam ediyoruz. Genel gözlemlerimize göre Amritsar ve Sih'ler diğer Hindu topluluğuna göre daha derli ve toplu bir görüntü içinde. Ayrıca satıcılar çok fazla pazarlık da yapmayıp herhangi bir şekilde de size yapışmıyorlar ve daha önemlisi Sih'ler temizlik ve giyim kuşam konusunda da oldukça hassaslar.
 
Amritsar labirenti içinde Altın tapınağı uzaktan görüyoruz ve beyazlara bürünmüş olan bu ruhani yapının dinginliği uzaktan çok net alabiliyoruz. İki bin yıl önce Buddha'nın da bir süre zamanını geçirdiği yer olan burası Sih dininin kurucusu olan Guru Nanak'a da meditasyon ve yaşam alanı olarak ev sahipliği yapmış.

Guru Nanak'ın ölümünden sonra kurmuş olduğu felsefe bu alanda yüzyıllarca devam etmiş ve burası Sih'ler için birincil derecede kutsal bir tapınak haline gelmiş. Altın tapınağın içindeki göl zamanla genişletilmiş ve dördüncü Sih Gurusu Ram Das (1574 -1581) ve Guru Arjan liderliğinde gölün çevresine tapınak inşa edilmiş. Yüzlerce Moğol saldırıları ile defalarca yıkılan ve tekrar inşa edilen Altın Tapınak, zamanla Hindu ve Müslüman mimarisinin bir karışımı olarak ortaya çıkmış. Duvarlardaki işlemeler, mermerler, heykeller ve tapınağın tepesindeki  900 kg altın kaplama ile Sih'ler için önemli bir hac noktası durumuna gelmiş olan tapınak şehirdeki en önemli noktalardan birisi durumunda ve her gün bütün Hindistan'dan gelen Sih hacılar ile dolup taşmaktadır.

Bu kısa tarihi bilgilerden sonra tapınağa doğru yol alıyoruz. Etraf çok kalabalıklaşıyor. Amritsar geçmişten gelen büyük kavgalar yüzünden tansiyonu oldukça yüksek bir bölge bu nedenle çevrede ciddi bir askeri hareketlilik göze çarpmakta. Tapınağa ulaşıyoruz buraya girmek için öncelikle başınızı örtmeniz gerekmekte bu amaçla emanet olarak hizmet veren ve ayakkabılarınızı çıkarttığınız yerde size ücretsiz bir başörtüsü sağlanmakta. Dilerseniz dışarıdan 10 Rp'ye de hediyelik bir başörtüsü alabilirsiniz. Başörtülerimizi takıp çıplak ayaklar ile tapınağın girişine kadar yürüyoruz, kutsal suya ayağımızı daldırdıktan ve ayaklarımızı temizledikten sonra mızraklı muhafızın bize doğru tuhaf bakışları arasında içeriye giriyoruz. Buraya girer iken yanınızda tütün mamulleri sokmanız kesinlikle yasak, kapıdaki korumalar bu konuda oldukça hassas davranıyorlar arada hatırlatma yapalım. Tapınağın merdivenlerinden aşağıya doğru iniyoruz devasa hoparlörlerden yapılan yayın ile Sih dininin kutsal kitabı olan Granth Sahib den okunan ilahiler tapınağın her tarafını sarmalamış durumda.

İlk izlenimlerimiz çok olumlu tapınak buranın şartlarına göre çok temiz bir durumda ve her yerde bir takım insanlar devamlı temizlik yapıyor. Bu tapınakta her şey gönüllük esasına göre işliyor. Müthiş bir imece sistemi oluşturulmuş tapınağın ihtiyacı olan her noktada gönüllü Sih'ler canla başla mücadele ediyorlar.
 
Tapınakta herkes olabildiğince sessiz ve büyük bir saygı içinde hareket ediyor. Gürültü, taşkınlık gibi şeyleri görmek çok mümkün değil aynı zamanda hiçte hoş karşılanmıyor ve buraya gelen yabancılardan da benzer bir duruş bekleniyor. Unutulmaması gereken husus buraya gelen Sih'ler hac görevlerini ifa etmekte ve buna göre davranmanız beklenmekte.
 
Tapınak birçok bölümden oluşmakta. Tam gölün ortasında Harmandir Sahib olarak isimlendirilen tapınağın bizatihi kendisi var. Gölün ve tapınağın çevresi dikdörtgen biçiminde büyük bir yatakhane, büyük bir mutfak, Akhal Takht olarak bilinen meclis binası ve birde küçük bir Sih müzesi ile çevrilmiş durumda. Tapınağı boydan boya yavaş ama emin adımlar ile geziyoruz. İnsanların dini ritüellerine çok yakından şahit oluyoruz. Çok fazla insan manzarası var. Gölde banyo alan insanlardan mı bahsetsem, cam kafes içinde ilahi söyleyen Guru'lardan mı, yoksa transa geçip tespih çekenlerden mi veya bayılanları mı size anlatsam gerçekten bilemiyorum. Buradaki mistik ve derin havayı kelimelere dökmek gerçekten kifayetsiz burayı derinden teneffüs etmeniz ve iliklerinize kadar hissetmeniz lazım. Bu noktada Altın Tapınaktaki ruhani yolculuğumuza kısa bir ara verip önümüzdeki hafta devam etme umudu ile hepinize iyi haftalar diliyorum.

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM
facebook.com/yolbizigozler
twitter.com/yozkul43
twitter.com/YolBiziGozler
yolbizigozler.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com