Kutsal Şehir: Amritsar-3

Kutsal Şehir: Amritsar-3
İnsanlık tarihi boyunca dinler ve Tanrılar var ola gelmiş. Dünyanın bir ucu Patagonyadan, kutuplara kadar heryerde yansımalarını farklı formlarda ve çeşitlilikte görebiliyorsunuz.

Altın tapınak bu yansımaların çok güçlü oldugu ve içinize işledigi bir yer. Buradaki ruhani iklim sizi sarmalayıp başka bir yere götürüyor. Bu ruhani atmosfer içinde tapınaktaki ruhani yolculugumuza devam ediyoruz bugün sıramızda tapınagın kalbi olan Harmandır Sahibe girmek var, bu amaçla muhteşem gümüş işlemelere sahip Darshani Deorhi geçidinden içeriye dalış yapıyoruz. Önümüzde gölün üzerinden geçen uzun bir köprü var, Tapınağın merkezine ulaşabilmek için ölümden sonra Ruhun yolculuğunu sembolize eden bu köprüden geçmemiz gerekmekte.

Köprünün üzerinde mahşeri bir kalabalık mevcut, çevremizde iri yarı, sakallı ve türbanlı insanlar ile çevrilmiş durumda ancak korkmanıza gerek yok Sihler görebildiğiniz kadar ile dini inançları gereği misafirlere karşı oldukça ilgili ve iyi davranmakta ve Hindulara göre çok farklı olduklarını söyleyebilirim. Köprü gidiş ve geliş ayrı olacak şekilde ortadan bölünmüş ve sıra oluşabilmesi için parmaklıklar ile birbirinden ayrılmış uzunca bir bekleyişten sonra bir süre kuyrukta bekledikten sonra tapınağın merkezine ulaşıyoruz, iki katlı olan bu yerde Sih rahipleri mücevherler ile örtülmüş kutsal kitap'tan bölümler okumakta ve bu okuma tüm tapınağa yayın olarak verilmekte. İlk dikkatimizi çeken husus ortamın inanılmaz temizliği oluyor, Tapınak gece 22-23 arasında kapatılıp temizlenmekte ve süt ile yıkanmakta ve ara temizlikler sürekli olarak yapılmakta. Dikkatimizi çeken diğer bir husus ise kutsal kitabın üzerinde sürekli olarak chauri olarak bilinen bir nevi yelpaze Sih muhafızlar tarafından sürekli olarak sallandırılmakta, nedenini merak ediyorum ancak araştırmak için yeterli zamanı bulamadım bu nedenle bu seferlik beni mazur görmenizi istiyorum.

Tapınağı dolduran yüzlerce insan saygılarını sunmak için tapınağın duvarlarını ve yerlerini öpmekte bu işlemin ardından ilahi söyleyen topluluğa katılıp bir sarmal şeklinde dönüp tapınağı terk etmekteler. Bu arada tapınağın içinde cep telefonu, kamera ve fotoğraf makinesi kullanmak yasak bu nedenle içeride birkaç çekim yapıyoruz ancak istediğimiz kalitede olmadığı için sizinle maalesef paylaşamıyorum. Tapınağın üst katından etrafı ve manzarayı seyretmek gerçekten büyük bir keyif vermekte, insanları ve yaptıkları dini ritüelleri kuşbakışı bir şekilde resmin tamamına hakim olarak seyredebiliyorsunuz. Harmandır Sahib'den değişik duygular arasında ayrılıyoruz bu arada Tapınağın iki köşesinde temiz içme suyu dağıtılmakta, sıcakta dağıldığınızı ve susadığınızı hissederseniz burası Hızır gibi size yetişiyor.

Harmandır Sahib'de dolaştıktan sonra Tapınağın mutfağı olarak bilinen Guru Ka Langar’a geçiyoruz. Burada günlük ortalama 80.000 kişiye yetecek kadar ücretsiz yemek hizmeti veriliyormuş, hergün düzenli bir şekilde ve gönüllülük esası ile bu işin sürekliliğini sağlamak gerçekten inanılmaz. Çok fazla insan manzarası var, devasa kazanlarda yemek pişirenlerden, otomatik makine ile çapati pişirenlere ve devasa bulaşıkhaneye kadar bir bütünlük ve disiplin içinde Sih dinine mensup kişiler gelen misafirlere hizmet etmekte. Buradaki temel amaçlardan birisi kast sistemini ret eden Sihizm’de üst ve alt sınıf kavramını akıllardan silmek ve hangi kasta, dine ve renge sahip olursa olsun mutfakta oturup yemek yiyebileceğini göstermekmiş. Ücretsiz yemek ilk Sih Gurusu Nanak tarafından başlatılmış ve hangi dine renge ve kasta, yaşa, sosyal statüye sahip olursa olsun herkesin eşit olduğunu bu fiili hareket ile göstermeye çalışmış.

Yılın her günü gününde iki kez yemek dağıtılan bu devasa alanda yemek almak için mutfaktan kaşık, çatal ve tabldot alıyoruz, bize verilen malzemelerin steril oranı oldukça yüksek, bu tapınağın Hindistan’ın en steril yerlerinden birisi olduğunu söyleyebilirim. Yemeğimizi almak için yukarıya çıkıyoruz, içeriye girebilmek için bir süre sıra bekledikten sonra kapılar açılıyor ve içeriye alınıyoruz, belli bir sıra ve düzen içinde oturma biçimi alınıyor ve sürekli koşar şeklinde koşan görevliler tarafından bakraçlar içinde yemek dağıtımı başlıyor, sırayla dhal (bir tür mercimek yemeği) ,tatlı ve türlü benzeri yemek alıyoruz, yanına birazda çapati veriliyor. Daha fazla çapati alabilmek için ellerinizi dua eder gibi tutmanız gerekmekte ,isterseniz daha fazla yemekte alabiliyorsunuz hiç kimse size neden geldiğinizi ne yaptığınızı ve neden fazla yediğinizi sormuyor.Dikkat edilmesi gereken tek husus size verilen yemekleri tamamlamanız ,eğer yemekleri tamamlayıp çöpe atılmasına müsaade ederseniz bu hiçte hoş karşılanmamakta.


Bu mutfakta binlerce adını,hayatını ,dinini,ırkını bilmediğimiz insanlar ile yan yana yemek yemek gerçekten çok farklı bir duygu bu farklılığı bir süre daha yaşadıktan ve mutfakta yemeklerimizi tamamladıktan sonra tabldotlarımızı ilgili görevlilere teslim ediyoruz ,çok hızlı bir şekilde bulaşıkhaneye giden çatal bıçaklar tekrar özenle yıkanıp bir sonraki ihtiyaç sahiplerinin önüne çıkmakta.Mutfakta bir süre daha dolanıp insanları seyir ettikten sonra buradan ayrılıyoruz ve sonraki son duragımız Sih Müzesine geçiyoruz.Bu müzede özetle Sih dünyasının geçmişine kısa bir yolculuk yapıyorsunuz,müzede bol bol Gurulardan,savaşçılardan ve din adamlarından kalan eserler,hatıralar ve resimler sergilenmekte.Bazı resimlerde işkenceye uğrayan ve idam edilen Guru’larıda tasfir eden resimlerde bulunmakta.
Altın tapınaktaki bugünlük gezimiz sona eriyor ,son olarak akşam düzenlenen tapınak kapama törenlerine katılmak üzere alandan ayrılıyoruz.Altın Tapınak koca bir evrenin minicik dünyasında yaşayan biz yedi milyar insan için küresel bir vicdan algısını iç dünyamıza işlemeye çalışan dünyanın en ilginç yerlerinden birisi olarak hafızalarımıza kazınıyor.Seyahatnamemize bu haftalıkta kısa bir ara verip hepinizi iyi haftalar diliyorum.

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM
facebook.com/yolbizigozler
twitter.com/yozkul43
twitter.com/YolBiziGozler
yolbizigozler.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com