KUTSO Sektör temsilcileri meslek komiteleri 'müşterek toplantısı'nda bir araya geldi

KUTSO Sektör temsilcileri meslek komiteleri 'müşterek toplantısı'nda bir araya geldi
“Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı”nın 2012 yılı birinci toplantısı Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu ve ilgili yönetmelik gereği yılda iki defa düzenlenen “Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı”nın 2012 yılı birinci toplantısı Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.
Toplantıya konuk olan Kütahya Belediyesi Başkan Yardımcısı Halil Toklu, kentteki trafik akışı düzenlemesi hakkında, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) Eskişehir Bölge Müdürü Esra Aynalı ise işletmelere sunulan Mikro Kredi imkanları hakkında haziruna bilgi verdi.
KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral toplantıda yaptığı konuşmada, meslek komitelerinin çalışmalarının önemine değinerek, Kütahya’nın geri kalmasının temel nedenlerinden birisinin ilgisizlik olduğunu belirtti. Güral, “Üzülmeden, kırılmadan, sitem etmeden bu alışkanlıkları değiştirmeliyiz. Bunları yapmak bizim elimizde. Odamızın çalışmalarının içinde olun, böylece ne hizmetler yapıldığını da görebilirsiniz. Meslek komite başkanları ve üyeleri olarak diğer üyelerimizi ziyaret edin, oda olarak onlardan edineceğiniz bilgilerden yararlanalım. Odamızın gücü meslek komitelerimizden doğuyor, daha fazla çalışmak zorundayız. Türkiye’nin yaş ortalaması 24 iken, Kütahya’nın yaş ortalaması 35’e yakın. Bu da gençleri burada tutamıyoruz demektir. Sizler ekonominin lokomotifi, yöneticileri ve yönlendiricilerisiniz. Elbirliğiyle çözüm üretmek için görevliyiz” dedi.
KUTSO Meclis Başkanı Nihat Delen, meslek komitelerinin yaptığı çalışmaların önemine değinerek, komite toplantılarına diğer kamu kurumlarından ve sivil toplum kuruluşlarından katılımcıların davet edilmesi gerektiğini anlattı. Delen “AVM’lerle çarşılar kavga ediyor, bu eşitliği sağlamak için Odamıza görevler düşüyor. Çarşıların ışıklandırılması gerek, çalışma saatlerinin 09:00-22:00 olarak düzenlenmesi de iyi olmuş” diye konuştu.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral ve Meclis Başkanı Nihat Delen başkanlığında, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinin, Meslek Komitesi Başkanlarının ve üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 16 adet meslek komitesini temsilen komite başkanları ve üyeleri, faaliyetlerini ve planlanan çalışmalarını haziruna sunmak üzere birer konuşma yaptılar.
KUTSO 1.Meslek Komitesi olan Gıda Ticareti Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkanı Naime Göker Ekim, birinci meslek grubunda yer alan üye profili ve sayısı ile komite tarafından gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verdi. Tarım, gıda ve hayvancılık sektöründeki ikinci meslek grubu üyeleri ile birlikte, Abu Dhabi’de düzenlenen SIAL Gıda Fuarı’na KOSGEB desteği ile katılım sağlandığını, bu etkinliğin üyelerin birlikteliğini güçlendirmek açısından yararlı olduğunu belirtti. Göker, değişen dünyada, üyelerin de bu değişime ayak uydurmak üzere değişimin bir parçası haline geldiklerini ifade etti ve 2.Meslek Komitesi ile işbirliğinin devam edeceğini söyledi.

TARIM, HAYVANCILIK VE GIDA İMALATI SEKTÖRÜ
2.Meslek Komitesi olan Tarım, Hayvancılık ve Gıda İmalatı sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkanı Faruk Işılda, komite tarafından yapılan son 6 aylık çalışmalar hakkında bilgi vererek, KOSGEB ve IPARD destek programlarının üyelere duyurulduğunu ifade etti. İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Kütahya Ziraat Odası gibi sektörlerini yakından ilgilendiren kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile etkili iletişim ve işbirliği sağlandığını söyledi. Üyelerin talepleri ve sorunlarının görüşülerek, ilgili makamlara ulaştırmak için çalışmalar yapıldığını söyledi.
Işılda, düzenlenecek fuarlar hakkında üyelere bilgi verildiğini ve sektörel fuarlara katılım sağlandığını belirterek, 1.Meslek Komitesi ile işbirliğinin sürdürüleceğini ifade etti.
3.Meslek Komitesi olan Yapı ve Yaşam Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi üyesi Hasan Baydar, komite toplantılarında sektörü ilgilendiren güncel konular hakkında müzakereler yapıldığını belirterek, Porsuk Havzası Özel Hüküm Belirleme Çalışmaları konusundaki değerlendirmelerini dile getirdi.
4.Meslek Komitesi olan İnşaat Malzemeleri ve Tesisatı Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Kızıklıoğlu, komite toplantılarının düzenli olarak gerçekleştirildiğini, üyelere ve yurt içi fuarlara ziyaretler yapıldığını belirtti.
5.Meslek Komitesi olan Otomotiv, Ulaştırma ve Akaryakıt Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Yılmaz Tokerim, Kütahya İli Stratejik Planı ile 2023 Vizyonu çalışmalarına öneriler iletildiğini, sektörel fuarlara ziyaretler yapıldığını ve üye ziyaretleri gerçekleştirildiğini ifade etti.
6.Meslek Komitesi olan Mobilya, Deri ve Tekstil Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkanı Selda Günçelik; komite toplantılarının düzenli olarak yapıldığını Alışveriş Günleri etkinliğine ve mobilya fuarına katılım sağlandığını, üyelerin ziyaret edildiğini belirterek, komite çalışmalarına sağlanan desteklerden dolayı Yönetim Kuruluna teşekkürlerini sundu.
7.Meslek Komitesi olan Seramik, Porselen Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Kıratlı, komitenin son 6 aylık çalışmaları hakkında bilgi vererek, Organize Sanayi Bölgesinde bulunan firmaların enerji giderlerinin düşürülmesi için yetkili kuruluşlar nezdinde girişimler yapıldığını belirtti.
9.Meslek Komitesi olan İletişim ve Bilgi Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı İsmail Atilay, komitenin son 6 aylık çalışmaları hakkında bilgi verdi.
10.Meslek Komitesi olan Hizmet Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkanı Hasan Hüseyin Erkan; komitenin son 6 aylık çalışmaları hakkında bilgi verdi. Üyelerin sorunlarının müzakere edildiğini ve çözümü için Yönetim Kurulu ile ilgili makamlara iletildiğini belirterek, Travel Turkey ve EMITT turizm fuarlarına katılım sağlandığını ifade etti.
11.Meslek Komitesi olan Sağlık ve Eğitim Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Aktaş, KUTSO Anaokuluna destek için çalışmalar yapıldığını, KUTSO tarafından başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere yapılan dershane desteğinin devam ettiğini ve öğrenciler ile velilere yönelik çeşitli konferanslar düzenlendiğini belirtti.
12.Meslek Komitesi olan Finans, Sigorta, Emlak ve Kuyumculuk Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi üyesi Murat Sürmeli, üye profili hakkında bilgi vererek, üyelerin ziyaret edildiğini Kütahya Stratejik Planı ve 2023 Vizyonu çalışmalarına önerilerin sunulduğunu ifade etti.
13.Meslek Komitesi olan Dayanıklı Tüketim Malları ile Metal ve Makine Üretim Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Şirin, düzenlenecek fuarların üyelere duyurulduğunu ve çeşitli ziyaretler yapıldığını belirtti.
14.Meslek Komitesi olan Çini, El Sanatları, Yöresel Sanat Faaliyetleri Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Gürsoy; yurt içi ve yurt dışında kültür-sanat etkinliklerine ve sergilere katılım sağlandığını, Dumlupınar Üniversitesi’nde geleneksel sanatlar bölümü açılmasını istediklerini belirtti.

15.Meslek Komitesi olan Mühendislik ve Teknik Hizmetler Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkanı Ahmet Can; meslek grubunun mimarlar, mühendisler ve yapı kooperatiflerinden teşekkül ettiğini söyledi.
Üyelerin sorunlarına çözümler aranarak, taleplerin yetkili makamlara iletildiğini, bu çalışmalarda Yapı ve Yaşam Sektörü olan 3.meslek komitesiyle ve mühendisler, mimarlar odası gibi sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapıldığını ifade etti.
16.Meslek Komitesi olan Toprak ve Ağaç Sanayi Sektörünü temsilen konuşma yapan Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı M.Selman Hatipoğlu, üye ziyaretleri ve sektör değerlendirmeleri yapıldığını belirtti. Kentsel dönüşüm çalışmalarından dolayı, inşaat sektöründeki hızlanmanın devam edeceğini söyleyerek, bu sektörlerdeki firmaların planlarını da ona göre yapmaları gerektiğini diye getirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com