Kutup ayısı ticareti yasağına ret

Kutup ayısı ticareti yasağına ret
Tayland'da düzenlenen Uluslararası Nesli Tükenmekte Olan Canlıların Ticareti Konferansı'nda kutup ayılarının ticaretinin yapılmaması için verilen öneri reddedildi.

ABD'de tarafından verilen kutup ayılarının ticaretini yasaklamayı öngören öneri Uluslararası Nesli Tükenmekte Olan Canlıların Ticareti Konferansı (CITES) delegeleri tarafından kabul görmedi. Bu sonuç Kanada'nın yerli halkı Inuitlerin bir zaferi olarak algılandı. Buna benzer bir öneri üç yıl önceki CITES toplantısında reddedilmişti.

Son önerge Bangkok'ta düzenlenen toplantıda üçte iki çoğunlukla geçmesi gerekiyordu. Önergeye 38 kabul, 42 ret ve 46 çekimser oy kullanıldı.

Dünyada 25 bin kutup ayısının kaldığı tahmin ediliyor. Bunun 15 bini Kanada'nın Kutuplar bölgesinde yaşıyor. Sadece kanada kutup ayılarından elde edilen ürünlere ihracat izni veriyor.

Bu bölgede her yıl daha çok yerel avcılar tarafından 600 kutup ayısı öldürülüyor. Inuit temsilcilerine göre 300 kutup ayısı derisi kilim için kullanılmak üzere satılıyor. Diğer parçaları ise ihraç ediliyor.

Inuitler her deriden yılda 4 bin 850 dolar elde ediyor. Onlara göre başka gelir kaynağı olmayan bu halkın tek geçim kaynağı bu ayılar. Birçok ülke, aralarında ABD de var, öldürülen ayı sayısının nesillerinin devam ettirilmesinde sürdürülebilir olmadığını düşünüyor. ABD'nin öergesini Rusya da destekledi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com