Kütüphanelerin kapısı herkese açık...

Kütüphanelerin kapısı herkese açık...
Uşak'ta, 45. Kütüphaneler Haftası kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen törende, Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy Türkiye'de kitap okuma oranının gelişmiş ülkelere oranla çok az olduğunu söyledi.

Uşak'ta, 45. Kütüphaneler Haftası kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen törende, Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy Türkiye'de kitap okuma oranının gelişmiş ülkelere oranla çok az olduğunu söyledi.
Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce düzenlenen törende, kitap okumanın önemi, bilgi edinme, kültürel gelişme ve Uşak'taki kütüphanelerin durumu değerlendirildi. Düzenlenen törene, Vali Yadımcısı Ertuğ Şevket Aksoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün ile öğrenci ve öğretmenler katıldı. Kütüphanelerin bilgiye ulaşmanın yerel kapısı olduğunu dile getiren Şerif Arıtürk, 'Kütüphanelerin kapısı herkese açıktır. Kütüphaneler, geçmişimizi, tarihimizi, kültürümüzü geleceğe taşıyan köprülerdir. Halk kütüphaneleri bulundukları çevrenin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasını sağlayan bilginin üretilmesi, biriktirilmesi, işlenmesi ve aktarılmasına yönelik hizmet veren bilgi merkezleridir' dedi.
İl genelindeki kütüphane çalışmaları hakkında bilgi de veren Arıtürk, 'Uşak'ta toplam 13 kütüphane bulunmaktadır. Gezici kütüphanelerle de kütüphanesi olmayan köylere hizmet veriyoruz. 13 kütüphanede 109 bin 461 kitap ve 25 personel ile geçen yıl 125 bin 734 okuyucuya hizmet verdik. Halkımızı kitap okumaya teşvik etmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bilgiyi edinmenin yolu kitaptır, okumaktır . Bilgi bir güçtü ancak kullanılmayan gücün hiçbir etkisi olmaz. Bu nedenle bilgiyi kullanarak gücümüzü arttırmalıyız.' diye konuştu.
Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy ise gelişmiş ülkeler ile az gelişmiş ülkeler arasındaki farkın bilgi kaynaklarının kullanımı ve okuma alışkanlığı olduğunu söyledi. Türkiye'deki okuma alışkanlığının ve kütüphanelerin istenilen seviyede olmadığını kaydeden Aksoy, kütüphanelerin gelişip okuma alışkanlığının artması durumunda demokrasinin ve ülkenin kalkınmasının da gelişeceğini ifade etti. Uluslararası alanda bilgiyi yayan ülkelerin kendini geliştirdiğini bilgi çağı olarak adlandıran çağda Türkiye'nin de bilgiyi toplamakta ve yaymakta kendisini geliştirmesi gerektiğini söyleyen Ertuğ Şevket Aksoy, “Bilgiyi ne kadar verimli kullanırsak o kadar güçlü oluruz. Ülkemiz bölgesinde güçlü bir ülke ancak yeteri kadar kitap okumuyor, bilgi kaynaklarını verimli kullanmıyoruz. Avrupa'da kütüphaneler kentlerin nazar boncuğu gibi en işlek caddelerde bulunuyor. Ülkemizdeki kütüphaneler için ise aynı şeyleri söylememiz mümkün değil Özellikle çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı kazandırmalıyız”dedi.
Kütüphanelerin okulların kullandığı kurumlar olmaktan çıkarıp halkın ilgi gösterdiği bilgiyi bulmak için başvurduğu yerler haline getirmek gerektiğini de anlatan Aksoy, “Bildiğim kadarıyla Okey oyunu ABD'de mental özürlü çocukların renkleri ve sayıları öğrenmesi için geliştirilmiş bir oyundur. Ancak ülkemizde kahvehanelerde bu oyun yoğun olarak oynanıyor. Kahvede okey oynayarak geçirdiğimiz vakti kitap okuyarak geçirseydik daha gelişmiş bir ülke olurduk. İlimiz'de 13 kütüphane var. bu kütüphanelerde 109 bin kitap var. Lütfen kütüphanelere daha çok gidelim”diye konuştu.
Konuşmaların ardından Eğitim Gönüllüleri derneği öğrencileri tarafından hazırlanan tiyatro gösterisi ilgiyle izlendi. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen masal, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ve İl Halk Kütüphanesi'nden en çok kitap alıp okuyan öğrenciye ödül verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com