Kuvay-ı Milliye paneli

Kuvay-ı Milliye paneli
Uşak Üniversitesi Kuvay-ı Milliye ve Milli Mücadelenin Örgütlenişinin 90. Yılı Etkinlikleri kapsamında “Uşak'ta Kuvay-ı Milliye” konulu panel düzenledi.


Güzel Sanatlar Fakültesi Mustafa Kemal Amfisi'nde düzenlenen panele Uşak Valisi Kayhan Kavas, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Ruhi Candan, Cumhuriyet başsavcısı Burhan Çobanoğlu, Emniyet Müdürü Cafer Şahin, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Oturum başkalığnı Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Savaş Savaş'ın yaptığı paneleTürkiye Bilimler Akademisi Onur Üyesi Prof.Dr. İlhan Tekeli ve Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncer Baykara konuşmacı olarak katıldı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman, Birinci Dünya Savaşı sonrası yorgun, bezgin ve bitkin düşmüş bir milletin Kuvay-ı Milliye mücadelesi ile işgal kuvvetlerine karşı başarı kazandığını söyledi. Kuvay-ı Milliye örgütlenmesinin önemine değinen Şişman, 'Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik ayrılan, ordusu dağılan başsız kalan Türk milleti bünyesinde barındırdığı bağımsızlık meşalesiyle Kuvay-ı Milliye örgütlenmesine girişmiştir. Bu örgütlenmede ismi tarih sayfalarına altın harflerle yazılan nice kahraman şehit olmuştur. Uşak'ta bu örgütlenmenin başında İbrahim Tahtakılıç yer almıştır'
Uşak Valisive Batı Anadolu Kuvay-ı Milliye Koordinasyon Kurulu Başkanı Kayhan Kavas ise dününü bilmeyen toplumların geleceğinden bahsedilemeyeceğinin ifade ederek Kuvay-ı Milliye mücadelesine katılan isimlerin büyük çoğunluk bugün toplum tarafından isimlerinin dahi hatırlanmadığını dire getirdi.
Panelde 'Ege Direnişi ve Uşak Heyeti” konulu bir sunum yapan Türkiye Bilimler Akademisi Onur Üyesi Prof. Dr. İlhan Tekeli Kuvay-ı Milliye örgütlenmesinin Birinci Dünya Savaşı sonrası ABD Başkanı Wilson'un yayınladığı ve tarihte 'Wilson Prensipleri' olarak bilinen ilkelere dayandığını belirtti. İkinci Dünya Savaşı'nın sebeplerinin Birinci Dünya Savaşı sonrası yapılan antlaşmalar olduğunu iddia eden Tekeli, 'Birinci Dünya Savaşı öncesi ülkeler arasında yapılan gizli anlaşmalar nedeniyle savaşı kazanan işgal kuvvetleri Anadolu'yu işgal etti. Bu işgal ile mücadele başlayan yerel güçler zamanla Atatürk'ün liderliğinde düzenli bir ordu haline dönüştü. Ege'de çete lideri olarak bilinen kişiler işgal güçlerine karşı çıkarken, yurdun değişik bölgelerinde kongreler düzenlendi. Bu kongreler Kurtuluş Savaşı'nın temelini oluşturdu. Kongrelerin düzenlenmesi ve Atatürk'ün İstanbul hükümetiyle ilişkileri kesmesi Kuvay- ı Milliye mücadelesinin en önemli dönüm noktası olmuştur”diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com