'Kuvvetli Delil' 73 Günde Çürümüş!

'Kuvvetli Delil' 73 Günde Çürümüş!
Sarraf ve eski bakan çocuklarının tahliye taleplerini 5 kez reddeden 5 hakim de, ''Kuvvetli suç delili var'' dedi. Tahliye eden hakim ise ''Delil sadece telefon dinleme'' diye tahliye kararı verdi.

İşadamı Rıza Sarraf ile eski bakan çocuklarının tahliye taleplerini 5 kez reddeden 5 hakimin de, ''Kuvvetli suç delillerini'' gerekçe gösterdikleri, tahliye kararı veren hakimin ise ''Delil sadece telefon dinleme'' diyerek, aksi yönde karar verdiği ortaya çıktı. 5 hakim, şüphelilerin tahliye edilmeleri durumda kaçma ihtimalinin bulunduğunu belirtirken tahliye eden hakim ''Kaçma şüphesi olmadığı'' kararına vardı.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında tutuklanan Rıza Sarraf ile eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi, 5 kez tahliye talepleri reddedildikten sonra 6 itirazda ve 73 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.  

Tutuklularla ilgili ilk karar 2 Ocak'ta verildi. Tahliye talebi İstanbul 25. Sulh Ceza Mahkemesi’nce reddedildi. Bunun üzerine bir üst mahkemeye itiraz edildi ancak İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi de istemi reddetti. Sanıklar için daha sonra İstanbul 28. Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edildi. Mahkeme bu talebi ''Suçun mahiyeti ve kuvvetli deliller bulunduğu'' gerekçesiyle yine reddetti.

İLK TAHLİYE ASLAN
14 Şubat tarihinde bu kez İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulunuldu. Hâkim Hulusi Pur, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ı tahliye etti. Sarraf, Güler ve Çağlayan’ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin talebini ise ''Kaçma ihtimalleri'’ gerekçesiyle reddetti. 17 Şubat günü tutuklulukları gözden geçiren, İstanbul 29. Sulh Ceza Mahkemesi de Sarraf, Güler ve Çağlayan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

28 Şubat günü ise İstanbul 3. Sulh Ceza mahkemesi asıl hakimi Metin Çelik izindeyken yerine bakan hakim İslam Çiçek, tutuklu tüm isimleri tahliye etti. Çiçek kararının gerekçesinde ''Delillerin telefon dinleme ve teknik takip sonucu elde edildiği, delillerin toplandığı, sanıkların kaçma şüphelerinin olmadığı ve suç vasfının değişme ihtimali olduğunu'' belirtti. Böylelikle 73 günde 5 hakimin reddettiği tahliye istemi 6. başvuruda aksi görüşle kabul edildi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com