Kuvvetli yağış uyarısı!

Kuvvetli yağış uyarısı!
Hava sıcaklığı kuzey, iç ve batı bölgelerde 4-8 derece artıyor. Antalya ve Kıyı Ege ile Bursa, Kütahya, Eskişehir ve Ankara çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), yağmur bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun iç ve batı kesimlerinde görülecek yağışların, Antalya'da çok kuvvetli(51-75 kg/m2), Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla, Balıkesir'in Ege kıyılarındaki ilçeleri, Çanakkale'nin güneyinde), Bursa, Kütahya, Eskişehir ve Ankara çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), yağmur şeklinde olacağı tahmin ediliyor.
 
Hava sıcaklıklarının kuzey, iç ve batı bölgelerde 4 ila 8 derece artacağı tahmin edilirken, rüzgarın genellikle güney ve güneybatı (lodos), akşam saatlerinde Marmara'da kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Güney Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli (40-60 km/s) eseceği tahmin ediliyor.
 
KUVVETLİ YAĞIŞ VE ÇIĞ UYARISI
 
Yağışların Antalya'da çok kuvvetli(51-75 kg/m2), Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla, Balıkesir'in Ege kıyılarındaki ilçeleri, Çanakkale'nin güneyinde), Bursa, Kütahya, Eskişehir ve Ankara çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), yağmur ve sağanak şeklinde olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı, ayrıca Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışı sonucu oluşan yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
 
KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI
 
Yurdun iç ve doğu bölgelerinde çok kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.
 
KUVVETLİ LODOS VE BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ UYARISI
 
Rüzgarın; Güney Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli (40-60 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
 
BAZI İLLERDE HAVA DURUMU
 
Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:
 
İSTANBUL: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgarın, akşam ve gece saatlerinde kuzey ve kuzeybatılı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor. (10)
 
ANKARA: Parçalı zamanla çok bulutlu, sabah ilk saatlerde kar, zamanla karla karışık yağmur ve yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah ve öğle saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor. (5)
 
İZMİR: Parçalı çok bulutlu, gece saatlerine kadar kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgarın, güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) esmesi bekleniyor. (15)
 
ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (9)
 
ANTALYA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların il genelinde kuvvetli ve yerel olarak çok kuvvetli yağmur ve sağanak, iç ve kuzeyinde yükseklerde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın ise güney ve güneydoğu (keşişleme) yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/s) eseceği tahmin ediliyor. (15)
 
SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu. (12)
 
VAN: Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor. Muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor. (-2)
 
DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. (4)
 
BÖLGELERDE HAVA DURUMU
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:
 
MARMARA: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinde Balıkesir'in Ayvalık, Edremit ve Burhaniye ilçeleri ile Çanakkale'nin güneyinde yer yer kuvvetli (21-50 kg/m2) olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, akşam ve gece saatlerinde İstanbul çevrelerinde kuzey ve kuzeybatılı yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.
 
EGE: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, sabah saatlerinde Kütahya ile gece saatlerine kadar Kıyı Ege'de (İzmir, Aydın, Muğla) yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, Güney Ege kıyılarında güney ve güneybatı (lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (40-60km/s) eseceği tahmin ediliyor.
 
AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Kahramanmaraş ve Toroslarda kar, yağış alan diğer yerlerde yağmur şeklinde görülecek olan yağışların Antalya il genelinde kuvvetli, yer yer çok kuvvetli geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Antalya körfezinde güney ve güneydoğulu (keşişleme) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) esmesi bekleniyor.
 
İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, kuzeybatısı ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bölgenin doğusu ile Ankara, Kırıkkale ve Çankırı çevrelerinde kar, yağış alan diğer yerlerde yağmur şeklinde olmak üzere, sabah saatlerinde Ankara, Eskişehir ve Çankırı çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; güney ve doğusunda, güney ve güneybatı (lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (30-50km/s) esmesi bekleniyor.
 
BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah ve akşam saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde kar, kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Giresun ve Trabzon çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Çorum ile gece saatlerinde Amasya ve Tokat çevrelerinde karlakarışık yağmur ve kar, yağış alan diğer yerlerde yağmur şeklinde olması bekleniyor. İç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde sis ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.
 
DOĞU ANADOLU: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yoğun kar yağışlarının oluşturduğu kar örtüsü nedeniyle çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğ belirtiliyor. Kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte bölgenin doğusunda yer yer sis bekleniyor.
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Gaziantep, Kilis, Adıyaman ile zamanla sabah saatlerinde Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman ve Mardin çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte bölgenin doğusunda sis bekleniyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com