Kuyumcuların tepkisi İngiliz basınında

Kuyumcuların tepkisi İngiliz basınında
Financial Times, Türkiye'de bankaların ve PTT'nin altın alım-satımına başlaması sonrası kuyumcuların tepkisine dikkat çekti. Türkiye'nin yastık altında en az 115 milyar dolarlık altın var.
İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’deki kuyumcuların altın alım-satımıyla ilgili yapılan son düzenlemelere tepkisini sayfalarına taşıdı.
 
Haberde şu ifadeler yer alıyor: "Kuyumcular bugünlerde hükümetin halkın elindeki altını ekonomik büyüme için kullanma girişimini boşa çıkarmaya çalışıyorlar. Merkez Bankası’na göre halkın elinde, en az 115 milyar dolar değerinde altın var. Yastık altında belki daha da fazlası olabilir. Türkiye’nin büyük yatırımlara, kısa vadeli yurtdışı sermaye girişlerine ve düşük tasarruf oranına ihtiyacı var. Bu yüzden de devlet yastık altında bulunan altını ekonominin bankalar gibi daha resmi bir alanına doğru kaydırmak istiyor.”
 
BB Türkçe'de yer alan habere göre, gazete, bu plan çerçevesinde bankaların ve PTT’nin altın alım ve satımlarına başladığını belirtti.
 
İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kamberoğlu gazeteye yaptığı açıklamada, "Ağzımızdaki lokmayı almak istiyorlar" diye konuştu.(SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com