Kuzey Atlantik Konseyi toplantısı sona erdi

Kuzey Atlantik Konseyi toplantısı sona erdi
NATO Genel Sekreteri Rasmussen: "Rusya ihlalleri sürdürüyor"

BRÜKSEL (AA) – NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “Rusya, uluslararası toplumdan gelen çağrılara rağmen Ukrayna’nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve kendi uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmeyi sürdürüyor” dedi.

Polonya’nın NATO’nun istişare amaçlı 4. maddesinin aktive edilmesi talebi üzerine daimi temsilciler düzeyinde toplanan olağanüstü nitelikli Kuzey Atlantik Konseyi (NAC) toplantısından sonra bir açıklama yapan Rasmussen, bu gelişmelerin Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliği ve istikrarı açısından ciddi etkileri olduğunu söyledi.

Krizin, İttifak’ın güvenliğine etkilerine ilişkin titiz ve sürmekte olan değerlendirmeleri, yakın işbirliği ve istişarelerle devam ettirme ve yoğunlaştırma taahhüdünde bulunduklarını belirten Rasmussen, “Müttefikler, bu ciddi krizde güçlü dayanışma ruhu içinde birlikte hareket ediyor” dedi.

Mevcut krize, uluslararası hukuka uygun barışçıl bir çözüm bulunmasına yönelik yapıcı çabaları desteklemeyi sürdüreceklerini ifade eden Rasmussen, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Konseyi’nin süren çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Ukrayna ile danışmaları, NATO-Ukrayna Komisyonu içinde sürdüreceklerini belirten Rasmussen, yarın da NATO-Rusya Konseyi’nin toplanacağını vurguladı.

Rasmussen, Rusya'nın, uluslararası toplumdan gelen çağrılara rağmen Ukrayna’nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve kendi uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmeyi sürdürdüğüne işaret etti.

NATO’nun 65 yıllık tarihinde daha önce üç kez ve üçünde de Türkiye’nin talebi üzerine aktive edilen 4. madde, “taraflardan herhangi biri, taraflardan herhangi birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır” ifadelerini içeriyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com