Kuzey Kore füze fırlattı!

Kuzey Kore füze fırlattı!
Kuzey Kore tepkilere rağmen dün sabah uzun menzilli bir füze fırlattı. Pyongyang’da halk, “uydu taşıdığı” iddia edilen füzeyi dans ederek kutlarken, Korelilerin haftalar sürecek bir teknik sorun yaşadığına inanan Amerikalılar, roketin ateşlenmesinin şaşkı

Kuzey Kore’nin yeni lideri Kim Jong-un, düşman komşularını ve ABD’yi şaşırtan yeni ve güçlü bir hamle daha yaptı. Ülkenin Çin sınırı yakınlarındaki Sohae Uzay Üssü’nden dün sabah fırlatılan Unha-3 (Galaksi 3) roketi uzaya Kwangmyongsong-3 (Parlayan Yıldız) adı verilen uyduyu dünya yörüngesine taşıdı. Yükünü boşaltan roketin enkazı ise Filipinler Denizi’ne düştü.

SADECE İRAN KUTLADI

Kuzey Kore, Kim Jong-un’un babasının ölümünün birinci yılı öncesine denk gelen füze sürprizinin, tamamıyle barışçıl ve bilimsel amaç güttüğünü öne sürüyor. Nitekim liderleri öldüğünde sokaklarda dövünüp ağlayan Kore halkı, bu kez meydanlarda dans edip füzeyi kutladı. Unha-3’ün “Pyongyang’ın kıtalararası uzun menzilli füze geliştirme programının bir parçası” olarak gören başta Güney Kore, Japonya, ABD ve BM olmak üzere bütün Batılı ülkeler ise tepki gösterdi. ABD Başkanı Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Sözcüsü Tommy Vietor, denemeyi, “BM Güvenlik Konseyi kararlarını doğrudan ihlal eden ve bölgesel güvenliği tehlikeye atan son derece kışkırtıcı bir hareket” olarak tanımladı. Pyongyang yönetimine yakınlığı ile bilinen Çin bile “endişeliyiz” açıklamasını yaptı. İran ise K. Kore’yi kutlayan tek ülke oldu.

Amerikalılar ise füze denemesi hakkındaki yanlış istihbaratın şokunu yaşıyor. New York Times gazetesinin haberine göre, Kuzey Kore füze için geri sayıma başlamadan iki saat önce Amerikan yetkililerinin Washington’daki Japonya Büyükelçiliği’nde verilen Noel resepsiyonunda buluştu. Yetkililer burada Japon yetkililerle “Kuzey Kore teknik sorun yaşıyor, çözülmesi haftalar sürebilir” istihbaratını paylaştı. Bir Amerikalı istihbarat yetkilisi New York Times’a “Koreliler bu kez gerçekten profesyonel bir operasyon gerçekleştirdiler” itirafında bulundu.

NÜKLEER FÜZEYE İKİ YIL MI KALDI?

K. Kore’nin daha ünce yine bir füze denediği ve bu füzenin fırlatışından kısa süre sonra Sarı Denize düştüğünü hatırlatan savunma uzmanları ise Pyongyang’ın kıtalararası füzeye yaklaştığına inanıyor. Son denemenin Kore’nin nükleer programının parçasını olduğuna inanan Amerikalı uzmanlara göre, Unha-3 aslında nükleer başlık taşıyacak yeni nesil füzelerin bir prototipi. ABD eski Savunma Bakanı Robert Gates iki yıl önce “K. Kore 5 yıl içinde ABD’yi vurabilecek füze geliştirecek” öngörüsünde bulunmuştu. Analistlere göre genç lider, bir an önce kıtalararası füze geliştirerek halkına “babasının mirasına sahip çıktığını” göstermeye çalışıyor. İsviçre eğitimli Kim böylece, Batı’nın dünyanın en kapalı devletini reformlarla dış dünyaya açacağı beklentilerini de boşa çıkarmış da oldu. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com