Kuzey Kore'nin bu hamlesi şaşkınlık yarattı

Kuzey Kore'nin bu hamlesi şaşkınlık yarattı
Pyongyang hükümetinin, üç yıllık aradan sonra nükleer tesislerini yeniden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu denetimine açtığı bildirildi.

Merkezi Viyana'da bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu yetkilileri, Kuzey Kore yönetiminden bu yönde davet aldıklarını doğruladı. Denetçilerin ülkeye gidiş tarihi ve denetim programının ayrıntıları Kuzey Kore yönetimi ve nükleer görüşmelere taraf ülkelerle görüşülecek. Pyongyang'ın bu açıklamayı, BM Güvenlik Konseyi ile kesilen altılı görüşmelerin yeniden başlamasına ve karşılığında ABD'den yeni gıda yardımı alma sürecine yardımcı olmak üzere yaptığı düşünülüyor. Kuzey Kore'nin ne kadar bir denetim hakkı tanıyacağı ise merak konusu.

Pyongyang yönetimi bir yandan denetçileri ülkeye davet ederken diğer yandan uzun menzilli roketle donatılmış bir uyduyu fırlatacağını duyurdu. BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar uyarınca uzun menzilli silah denemesi yapması yasaklanmıştı. Kuzey Kore'nin bölgedeki bazı komşuları ve Amerika Birleşik Devletleri uzun menzilli füze denemesi olarak gördükleri uydu fırlatma planını provokasyon diye niteleyerek kınadı. Kuzey Kore devlet medyası, barışçıl amaçlar için üretildiğini söylediği bir uyduyu uzun menzilli bir füzeye yerleştirerek uzaya göndermeye hazırlandığını duyurmuştu. Amerika Birleşik Devletleri uzun menzilli füze denemesi olarak gördükleri olayın bölgesel güvenliği tehlikeye atacağını belirtirken, Japonya ise itidal çağrısı yaptı.

Ülkenin 1994 yılında ölen kurucu lideri Kim il-Sung'un yüzüncü doğum yıldönümünü kutlamak üzere üretildiği belirtilen uydu 12–16 Nisan tarihleri arasında uzaya gönderilmesi planlanıyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com