Kuzey Kore'nin füzesi okyanusa çakıldı

Kuzey Kore'nin füzesi okyanusa çakıldı
Kuzey Kore tüm dünyaya güç gösterisinde bulunacaktı ancak fiaskoyla sonuçlandı.

Kuzey Kore'nin uzun menzilli füzesi fırlatıldıktan saniyeler sonra dört parçaya ayrılarak denize çakıldı. Düşman kardeş Güney Kore, enkazı arama çalışması başlattığını duyurdu.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Güney Kore Savunma Bakanlığı, TSİ 00.30’da yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore’nin yerel saatle 07.39’da uzun menzilli roket ateşlediğini” duyurdu.

Kuzey Kore'nin uydu görüntüleri almak için uzaya fırlatacağını açıkladığı Unha-3 roketi sadece 151 kilometre yükselebildi. Unha-3 roketi Güney Kore'nin batı kıyılarına 100-150 kilometrelik bir alanda dört parçaya ayrılarak, Sarı Deniz'e çakıldı.

Ateşlemenin hemen ardından, Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore sınırı yakındaki yerleşimcilerine, roketten düşebilecek enkaz riskine karşı sığınaklara gitmelerini istedi.

Güney Kore ordusundan Tümgeneral Shin Won Sik, roketin 151 kilometre irtifaya ulaştığını, ardından, bir-iki dakikalık süre içinde parçalanarak, Kore Yarımadası’nın batı yakasında 100-150 kilometrelik bir alanda denize düştüğünü söyledi.

KUZEY KORE SORUŞTURMA BAŞLATTI

Kuzey Kore basını da, roketin başarısız olduğunu doğruladı ve bu konuda soruşturma başlatıldığını duyurdu. Kuzey Koreli yetkililer, roketin düşme nedeninin henüz belirlenemediğini, "bilim insanları, teknisyen ve uzmanlar"dan oluşan bir ekibin düşüşün sebebini araştırdığını açıkladı.

Japon yetkililer , Kuzey Kore’nin fırlattığı roketin denize çakıldığını açıkladı.

ÇİN’DEN TÜM TARAFLARA MESAJ

Çin, bir açıklama yaparak, ateşlemenin ardından tüm tarafların “soğukkanlılığını koruması gerektiğini” ifade etti.

Kuzey Kore, roketin, devletin kurucusu Kim Il Sung’un 100’üncü yaş gününü anmak amacıyla yörüngeye bir uydu taşıyacağını öne sürmüş ve ateşlemenin barışcı olduğunu ifade etmişti.

Batı ülkelei ise Kuzey Kore'nin amacının uzaya uydu göndermek olmadığını Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yasaklanmış olan gizli balistik füze denemesi yaptığını iddia etmişti.

Beyaz Saray ve G-8'den tepki

Kuzey Kore'nin dünya gözlem uydusu taşıyan füze fırlatma girişimi, Beyaz Saray ve G-8 dışişleri bakanlarının tepkisini çekti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, yazılı açıklamasında, füze fırlatma girişimi başarısızlıkla sonuçlansa da Kuzey Kore'nin provokatif eylemlerinin bölge güvenliğini tehdit ettiğini, uluslararası yasaları ihlal ettiğini ve bu davranışıyla son dönemlerdeki taahhütlerini çiğnediğini kaydetti.

Carney, bu girişim kendilerinde sürpriz yaratmasa da Kuzey Kore'nin herhangi bir füze faaliyetinin uluslararası toplumda kaygı oluşturduğunu ifade ederek, "ABD, Kuzey Kore'nin provokasyonları karşısında tetikte kalmayı sürdürüyor ve bölgedeki müttefiklerimizin güvenliğine yönelik tam bağlılığımız sürüyor" ifadesini kullandı.

Kuzey Kore'nin provokatif eylemleriyle sadece kendi izolasyonunu daha da artırdığını ifade eden Carney, yönetimin, halkı açlık çekerken, parasını silah ve propagandalara harcadığı değerlendirmesinde bulundu.

G-8 dışişleri bakanları: "Tedbirleri değerlendirmeye hazırız"

Washington'da iki günlük toplantı düzenleyen G-8 ülkeleri dışişleri bakanları da Kuzey Kore'nin füze fırlatma girişimiyle ilgili ortak yazılı açıklama yaparak, bu eylemi kınadılar.

Bu eylemin BM Güvenlik Konseyi'nin 1695, 1718 ve 1874 sayılı kararlarının ihlali anlamına geldiği belirtilen ortak açıklamada, bunun bölgesel barış ve istikrarı tehlikeye soktuğu kaydedildi.

Açıklamada, Kuzey Kore, balistik füze teknolojisi kullanarak daha başka füze fırlatma girişimlerinden veya Kore yarımadasındaki durumu ağırlaştıracak diğer eylemlerden uzak durmaya ve uluslararası taahhüt ve yükümlülüklerini yerine getirmeye çağrıldı.

Açıklamada, "G-8 dışişleri bakanları olarak, Kuzey Kore'nin BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal eden tüm faaliyetlerine cevap vermeye ve BMGK'nin uygun bir yanıt vermesi için çağrıda bulunmaya yönelik tedbirleri, diğer ülkelerle değerlendirmeye hazırız" ifadesi kullanıldı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com