Kuzey kutbu erimeye devam ediyor

Kuzey kutbu erimeye devam ediyor
Kuzey Kutbu'nda bu yıl geçen yıla göre bir miktar daha fazla buz oluşsa bile mevsimsel ortalamanın çok çok altında olduğu belirtildi.
ABD hükümetine bağlı Ulusal Kar ve Buz Verisi Merkezi'nin (NSIDC) açıklamasına göre Kutuplar'daki erime devam ediyor. 1979'dan beri uydu aracılığı ile Kuzay Kutbu'nu izleyen merkezin uzmanları, bu yıl Kuzey Kutbu'nda buz seviyesinin, ajansın izlemeye başladığı 34 yılın en düşük altıncı düşük seviyesi olduğunu belirtti. 
 
15 Mart 2013 itibariyle buz yılın en boyutlu haline ulaştı. Ancak baharla birlikte erimeye başlayacak. 1979 ile 2000 yıllarının ortalaması olan 15.86 milyon kilometre kare buza karşılık seviye 15.13 milyon kilometre karede. 
 
Ayrıca 1979'dan beri en düşük altıncı boyutta. Bu devam eden bir buz azalması anlamına geliyor. 10 rekor dşüklük 2004 ile 2013 arasında yaşandı. En düşük seviye ise 2011 yılında gerçekleşti. 
 
NSIDC uzmanları erimenin uzun vadede bütün gezegeni tehdit edeceğini belirtiyor. Kutuptaki buzlar güneş ışınının bir bölümünü uzaya geri iletiyor. Eğer bu gerçekleşmezse gezegen ısınacak, büyük olasılıkla birçok canlı yok olacak. 
 
NSIDC'ın 2012-2013 sezonuyla ilgili analizlerinin özeti kendi web sayfalarında yayınlandı. Ayrıntıları ise nisan başında yayınlanacak.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com