Kuzey Kutbu'ndan korkutan haber

Kuzey Kutbu'ndan korkutan haber
Uzmanlar Kuzey Kutbu'ndaki erimenin boyutunu ortaya çıkardı.
Bilim insanları ağaçların ve yeşilliklerin arttığı Kuzey Kutbu'nda birkaç on yıl içinde yüzde 50'sinin orman olacağını öngörüyor. Bu dramatik yeşillenmenin havaların daha da sıcak olmasını tetikleyeceği belirtiliyor.
 
Kuzey Kutbu'un geçen on yılda havaların ısınmasıyla birlikte daha da yeşillendiği belirtildi. Yapılan çalışmada tahminlere yer veren uzmanlar havaların ısınmasının büyük yeşillenmelere yol açtığını, Kuzey Kutbu'nda ağaçların ve çalıların gittikçe arttığını kaydetti. Uzmanlar Kuzey Kutbu'nda ağaçlı bölgenin yeni model projelendirmesini açıkladı. Bu tahmine göre gelecek birkaç on yılda Kuzey Kutbu'nda yeşillik en az yüzde 50 artacak. Uzmanlar bu yeşillenmenin küresel ısınmayı önceki tahminlerden daha fazla tetikleyeceğini belirtiyor.
 
Amerikan Doğal Hayat Müzesi Biyoçeşitlilik ve Koruma Merkezi'nden araştırmacı Richard Pearson "Kutuplardaki bitki örtüsünün yeniden dağılımı küresel ekosisteme de etki yapar" uyarısında bulundu.
 
Kutup ekosistemindeki bitkiler havaların ısınmasına paralele olarak geçen birkaç on yılda arttı. Bu artış küresel hızın iki katı kadardı. İçlerinde müze dışında York Üniversitesi AT&T Laboratuvar Araştırmalrı, Wood Hole Araştırma Merkezi, Colgate Üniversitesi ve Cornell Üniversitesi uzmanlarının da olduğu araştırma ekibi 2050'ye dair iklim senaryosu oluşturdu. Buna göre gelecekte nasıl bişr iklim oluşacak onun üzerinde kafa yordular.
 
Uzmanlar geliştirdikleri modelle belirli sıcaklık ve yağış altında hangi bitkilerin gelişeceğini tahmin etmeye çalıştı. Modele göre gelecek birkaç on yıl içinde Kuzey Kutbu ağaçlarla dolu olacak. Örneğin Sibirya'da ağaçlar bugünkü hattını kuzeye doğru binlerce kilometre aşarak yayılacak. Dr. Pearson "Bu etki Kuzey Kutbu'nun çok uzak bölgelerini de etkileyecek" dedi.
 
Çalışma Nature Climate Change dergisinde yayımlandı.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com