‘Kuzu’ Gibi Model mi?..

‘Kuzu’ Gibi Model mi?..
Cüneyt Arcayürek Cumhuriyet'te bugünkü yazısında bu soruyu sordu...

Cüneyt Arcayürek Cumhuriyet'te bugünkü yazısında bu soruyu sordu.

İşte Arcayürek'in yazısından satır başları...


Bir elin parmakları kadar az sayıdaki Atatürk’ü ve kurduğu Cumhuriyeti savunan kalemler dehşet içinde.

Yasamayı da yürütmeyi de yargı erkini de avucunun içine almayı planladığını açıklayan RTE’nin Köşk’te neler yapabileceğini yazıyorlar.

Örneğin kafasına estiği zaman parlamentoyu feshedebileceğinden, dilediği zaman istediği içerikte, beğen beğenme, ülke ve insanlar lehine olmadığını söyle, -hatta kanıtla- yayımlayacağı kararnamelerle siyasete, ekonomiye, sosyal yaşama yeni bir düzen getireceğinden kaygılanıyorlar.

Osmanlı’ya hayran ya diktatörüm, tek adamım; bakalım daha neler yapabilir:

Pek çok diktatör gibi kuşkucu olduğu, çevresine fazla güvenmeyeceği için Köşk’e gelen bilgileri sepete atacak ve mutlaka bilinmeyen dünyalardan haber veren, kendine bağlı müneccimler bulup sabah akşam onlardan gelen söylemlerle ülkeyi yönetecektir.

Belki de bugünden müneccimlerini seçmiştir.

Tek adamlığını savunan anayasa hocası Burhan Kuzu örneğin.

Nereden, nasıl bilgilendi ise yerden mi gökten mi nereden, elbet bilinmez. Zehirlenmediğini açıklayan bilimsel raporlara karşın Özal ile cin gibi zekâlı danışmanı Adnan Kahveci’nin kapalı yola girerek karşıdan gelen arabaya toslayarak ölmediklerini, öldürüldüklerini açıklıyor.

2002’den itibaren 10 yıl, ülkeye ileri demokrasiyi getireceği, fakir fukarayı zenginleştireceği, ülkeyi refaha kavuşturacağı, sosyal adaleti sağlayacağı palavrasını yutturarak iktidara geldi.

On yılda fakir fukara sayısı arttı. Zulümde, baskıda, tehditte, adaletsizlikte, yolsuzlukta şampiyon ve şimdi tek adamlığa soyundu.

“Ne Atatürk, ne İnönü ne Çakmak’tır bu ülkeyi kurtaran / Kurtaracak olan tek adam Erdoğan’dır, Erdoğan!” diye meydan meydan geziyor.
 

“Bu memleket ne çektiyse çok konuşmaktan ve denetim dayatmalarından çekti” diyor.

Yeni anayasaya tek adamlığını yerleştirdik mi vır vır, cır cır konuşan parlamento var ama yok. Denetim de sözlüklerde bir sözcük!

Bir de başımıza fes giydik mi, yazım dünyamıza Arapça harfler girdi mi tamamdır.

Opera ve bale ne demek. Sanat yaşamımızda ecdadımız yolunda, her ilde tiyatro yerine ortaoyunu!

Olmaz olmaz demeyin bunlara.

Nihayet RTE de insan. Hayal ettiği sürece yaşar!

Başkan Obama, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Burhan Kuzu’nun AKP’nin Türk tipi başkanlık önerisini sunarken yaptığı açıklamayı öğrenince, mutlaka kıskançlık kriziyle sarsılmıştır.

Kuzu’dan öğreniyoruz ki, Başkan Obama elini kolunu bağlayan kimi kurallar nedeniyle gerekenleri yapamadığı için gece gündüz ağlıyor..

Eee tabii Kuzu, başbakanını gece gündüz ağlatmak istemez.. Ne kafası ne kalbi buna rıza gösterir elbet.

RTE’yi başkan olarak Obama’nın durumuna düşürmemek için ne yapıyor?

Başkan Obama’nın elini tutan, önünü kapayan Meclis’i feshetme ve kararname yasağını kaldırıyor ve Türk başkanlık modelinde RTE’ye bu yetkileri veriyor.

Halkın kafasından gönlünden silemediği Atatürk’ün ruhu geziyor diye Çankaya Köşkü’nü yıktıracağını, yerine otuz katlı saray inşa ettireceğini açıklarsa neden şaşıralım? (TOK)

www.cumhuriyet.com.tr

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com