Kuzu: Laiklik Yeniden Tanımlanmalı!

Kuzu: Laiklik Yeniden Tanımlanmalı!
Burhan Kuzu, Türkiye'nin değişen topluma ayak uydurabilmek için laiklik ilkesini yeniden yorumlamak zorunda olduğunu söyledi..

 Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu Böylece süregelen laiklik tartışmasına Kuzu da katılmış oldu.

Reuters’a özel bir röportaj veren Kuzu, “Biz laiklik ilkelerine saygılıyız ancak bu ilkelerin yeniden yorumlanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

BAŞÖRTÜSÜ LAİKLİK DEĞİL BİREYSEL ÖZGÜRLÜKTÜR
Kuzu, “Örneğin başörtüsü meselesi laiklikle değil bireysel özgürlüklerle ilgilidir” diyerek Türkiye’nin yeni anayasasının demokratik değerlere ve birey haklarına odaklanması gerektiğininin altını çizdi.

Röportajda mensubu olduğu Ak Parti’nin yeni anayasa konusundaki görüşlerine paralel açıklamalar yapan Kuzu, Haziran ayında yapılacak genel seçimlerden sonra kamuoyuna sunulacak yeni anayasa taslağı üzerinde bir uzlaşmayla oluşması gerektiğini söyledi.

HÜKÜMET HALKIN YAŞAM BİÇİMİNE MÜDAHALE ETMEMİŞTİR
Kuzu, “AK Parti 2002 yılından bu yana iktidardadır ve o günden bu yana hükümetin halkın yaşam biçimine müdahale ettiği hiçbir vaka yaşanmamıştır” dedi.

Ak Parti kendi çizgisini Avrupa’daki Hıristiyan Demokrat partilerin paralelinde tanımlıyor. Ancak laikler Türkiye’de sosyal muhafazakarlığın artacağı, “mahalle baskısı”nın Türkiye’de bir değişim yaratacağı ve son günlerde ciddi tartışmalar yaratan başörtüsü yasağının üniversitelerde kaldırılmasının toplumun hızla İslamlaşmasının yolunu açacağından endişe ediyor.

Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde başörtüsü sorununa bir çözüm bulmak istediğini söylemişti.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com