KYK eylem yapan gence burs vermeyecek!

KYK eylem yapan gence burs vermeyecek!
Kredi Yurtlar Kurumu'ndan direnen öğrenciye burs yok

Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) her sene yurt içinde okuyan önlisans, lisans, özel yetenek, master ve doktora öğrencileri için burs ve öğrenim kredisi veriyor.

Aylık 280 tl burs yada kredi veren kurum Gezi'den sonra şartlarını değiştirdi. Eylem yapan öğrencilere burs vermemek için 2013-2014 öğretim yılı şartlarında yeni madde ekledi. Yüksek Öğrenim KYK Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden yayınladığı müracaat şartlarına şu madde eklendi;

    "Kurum, öğrenim kredisi verilmeyecek öğrenciler arasında, öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya birkaçını bulunduran öğrencilere kredi verilmeyecek."
    
Öğrencilere burs verme karşılığında tüm eleştiri ve itiraz etme hakkını elinden almak isteyen bu maddeyle devlet haklarını savunmak konusunda daha aktif olmaya başlayan gençlerin önünü kesmeye çalışıyor. Düzenlenen bu madde tabii ki en önce Gezi'ye katılan öğrencileri kapsıyor. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com