Laf Ağızdan Çıktı Bir Kere!

Laf Ağızdan Çıktı Bir Kere!
CHP'li Serter, Kılıçdaroğlu'nun “Türbanı biz çözeriz” sözünü değerlendirdi..

YÖK’ün ‘kılık kıyafet yönetmeliğine uymasa da öğrencilerin dersten çıkarılmaması’ uyarısını değerlendiren İstanbul Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı ve CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, CHP’nin mevcut açıklamalarının ardından başörtüsü sorununun çözüme yönelik çabadan artık geri dönüş olamayacağını söyledi. Serter, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Türban sorununu biz çözeriz” açıklamasını hatırlatarak “Laf ağızdan çıktı bir kere. Bundan sonra dönüş olmaz” dedi. Serter, star’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

SORUN FİİLEN ZATEN ÇÖZÜLDÜ

Artık İstanbul Üniversitesi’nde de başka yerlerde de başörtüsü ile okullara girilebiliyor. Öğrencinin girememesi söz konusu değil. Kabul edilmiş bir uygulamadır.

Çözülmüş bir konuyu niye kurcalıyoruz ki? Bu fiili duruma karşı, ‘bu işi çözeceğiz’ demek, konuyu yeniden kutuplaştırmak anlamına geliyor.

Yani bir şekilde bir çözüm uygulanıyor. CHP, bu çözüme karşın meseleyi çözme yoluna yeni bir ifade kullandı. Laf ağızdan çıktı bir kere. Bundan sonra dönüş olmaz.

Çözülmüş bir konuyu çözme vaadiyle gündeme gelmek iyi olmadı. Lafı ağızdan çıkaranlar düşünmeli. İyi araştırılması halinde zaten kendi içinde çözüme girdiği anlaşılacaktı.

İran modeli diye bir şey olamaz. Saç önden biraz görünsün, Butto modeli olsun önerileri ile sonuca gitmek yanlıştır. Buna en büyük tepkiyi başörtülü öğrenciler veriyor.

CHP kurulları çalışıyor deniliyor. Ne tür bir çözüm önerileri olacak bilemeyiz. Akıl akıldan üstündür, belki bizim aklımıza gelmeyen bir yöntem üretilmiş olabilir.

Gereksiz yere türbana dolandık

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman: Başörtüsü sorunu zaten defacto (fiili) çözülmüş durumda. Üniversitelerde, kız öğrenciler türbanla derse giriyor. Bir zamanlar CHP olarak, ‘AKP’nin türbanı gündeme getirerek, önemli sorunların üzerini örttüğünü’ ifade etmiştik. Şimdi biz, aynı konuma düştük. Anlamsız ve gereksiz yere türbana dolandık.

CHP İstanbul Milletvekili Necla Arat: Zaten fiili olarak üniversitelerin çoğu Anayasa Mahkemesi kararlarına uymaz durumdalar, kızlar giriyor derslere. Bu eski yarayı kaşımanın bir yararı yok.

Star

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com