Lahmacun sürgünü!

Lahmacun sürgünü!
Başbakan gereğini yaparız demişti, nitekim de yaptı!

‘Büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu’ kapsamında AKP’li üç Bakan çocuğu da deşifre olmuştu.

Polisin yaptığı baskınlardan biri çok konuşulmuştu. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar’ın ofisinde yapılan arama sırasında bacak bacak üstüne atarak elindeki tesbihle ofis çalışanlarına lahmacun siparişi verdirttiği öne sürülen Başkomiser Recep Can görevinden alındı ve İstanbul’daki bir ilçede pasif göreve çekildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre; göreve yeni başlayan İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok’un talimatıyla başlatılan idari soruşturmada Başkomiser Recep Can’ın davranışlarının yanı sıra izinsiz olarak eski Bakan Bayraktar’ın ofisine girilmesi iddiaları da sorulacak.Başkomiser Recep Can ile birlikte aramalara katılan diğer tüm polisler de ilçe emniyet müdürlüklerine zaman kaybetmeden dağıtıldı.

Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna isimleri karışan AKP’li Bakanlar, Bakan çocukları ve ünlü işadamlarına yönelik aramaları yapan polislere ait olduğu öne sürülen video görüntüleri internete düşmüştü.

Görüntülerde bacak bacak üstüne atmış oturan bir polisin polislere talimatlar verdiği görülüyor. Lahmacun siparişi de veren polisin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli Başkomiser Recep Can olduğu anlaşıldı. Can, arama sırasında “Bu da bir şey mi? Ben ne operasyonlar yaptım. Şike Operasyonu’nu da ben yönettim” dedi. Bunun üzerine ofisteki çalışanlardan birisi “O zaman Trabzonspor’un kupasını verin” diye espri bile yaptı. Görevli memurlar ofiste aradıkları şeyi bulamadıklarını Can’a bildirdi. Can, bunun üzerine telefonla birisini aradı.

“Efendim aradığımızı bulamıyoruz. Ne yapalım?” diye durumu bildiren Can aynı zamanda 4’üncü katta Bakan Erdoğan Bayraktar’ın ofisinin de olduğu bilgisini hatırlattı. Can, aldığı talimat üzerine polis yeleğini çıkartarak bakanın ofisini de aradı.

Polisin görüntülerinin internete düşmesinin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan, Samsun mitinginde tepki göstererek şöyle demişti: “Şu hale bakın. Yürütmenin mensubu bir eve baskın yapacak. Baskın yaptığı evde bacak bacak üstüne atacak, eline tespihi alacak külhanbeyi gibi. Bir de yemek ısmarlayacak bu nasıl bir iş.  Bunu yapan yargı mensubunu seyir mi edeceğiz. Gereği neyse bunu yaparız.”

Operasyonun ardından başlayan görevden alma ve tayin skandalları, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, operasyonu yürüten şube müdürlerinin de arasında bulunduğu polis sayısı 80’e ulaştı.

Türk polisinin ve yargının ne derece baskı altında görev yapmaya çalıştığını varın siz düşünün. Başbakan gereğini yaparız demişti, nitekim de yaptı: Operasyonlara katılan polisler sürgün edildi. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com