Laikliğin Değerini Bilmek Gerekir

Laikliğin Değerini Bilmek Gerekir
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya Merkez İlçe Başkanı Osman Özbey Laikliğin Anayasa'ya girişinin 73. yıldönümü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, Türk devriminin ekseni olan Laiklik ilkesinin, çağdaşlaşma ve toplumsal dönüşüm tasarımı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya Merkez İlçe Başkanı Osman Özbey Laikliğin Anayasa'ya girişinin 73. yıldönümü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, Türk devriminin ekseni olan Laiklik ilkesinin, çağdaşlaşma ve toplumsal dönüşüm tasarımı hedefine ulaştığını söyledi.
Osman Özbey, Laiklik ilkesinin benimsenmesi ve uygulanması, Atatürk'ün halkın sorunlarına gerçekçi ve akılcı çözümler üretme arayışının sonucu olduğunu ifade etti.
Özbey: '' Laiklikle Türk toplumunun uygar bir toplum durumuna gelmesini, akılcı ve insancıl düşünce sistemini benimseyerek, geleceğini yönlendirmesini amaçlayan Atatürk, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşılabilmesinin, öncelikle devletin toplumsal ve hukuksal yapısının dinsel kurallardan arındırılmasına bağlı olduğuna inanmıştır.''dedi.
Osman Özbey; Laiklikliğin, özü yönünden devletin dinsel kurallarla yapılandırılmamasını, dinsel otoriteden bağımsız bir siyasal örgütlenmenin oluşturulmasını, aklın ve bilimin devlet ve toplum yaşamında egemen kılınmasını, yurttaşların yasalar önünde eşit olmasını ve saygı görmesini öngören bir yaşam biçimi olduğuna değinerek, Türk toplumu olarak bu ilke doğrultusunda hareket etmek gerektinin altını çizdi.
Özbey konuşmasına şöyle devam etti:''Dünya sorunlarına bilimsel ve akılcı yönden bakmayı öngören laiklik, dini vicdanlardaki kutsal yerinde korumakta, farklı din, düşünce ve yaklaşımların, barış, hoşgörü ve özgürlük ortamında yaşamasına olanak sunmaktadır.''
Laiklik, din ve vicdan özgürlüğü değildir. Laiklik, tüm özgürlüklerin, bu bağlamda din ve vicdan özgürlüğünün de güvencesidir.
Laiklik, dinin devlet işlerine, politikaya ve toplumsal yaşama kesinlikle karıştırılamayacağı, devletin sosyal, ekonomik, siyasal ve hukuksal temel düzeninin kısmen de olsa din kurallarına dayandırılamayacağı düzenin adıdır.
Osman Özbey son olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliklerinden olan laiklik ilkesinin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na girişinin 73. yıl dönümünün kutlandığını, Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de aydınlık ve çağdaş bir ülke olarak kalacağını vurgulayarak, herkesin bu ilkenin anlamını ve değerenini bilmesi gerektiğini belirtti.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com