"Laiklik" rapordan çıkarıldı!

"Laiklik" rapordan çıkarıldı!
Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda Türkiye raporu büyük oy çoğunluğuyla onaylanırken, kabul edilen değişiklik önergeleriyle ordunun laik yapısına vurgudan vazgeçildi.

Raporda, yeni anayasa çağrısı güçlendirilirken Türkiye’den bu süreçte tüm etnik grupları tanıması ve anadil haklarını güvence altına alması talep edildi.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, dün Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Türkiye rapor taslağında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “laik bütünlüğüne” vurgu yapan paragrafın yanlış anlamalara izin vermemek için değiştirilmesini istemişti.

Dünkü oylamayla laiklik vurgusundan vazgeçilen söz konusu paragrafta, ordu üzerindeki sivil denetimi güçlendirme çabaları memnuniyetle karşılanarak askeri harcamaların bütünüyle yargı denetimine açılması, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sivil yargıya tabi olması ve jandarmanın ombudsmanın görev alanına dahil edilmesi çağrısı yapıldı.

YENİ ANAYASA VURGUSU

Bağlayıcı niteliği olmayan AP raporunda, yeni anayasa çağrısı güçlendirilirken Türkiye’den bu süreçte tüm etnik grupları tanıması ve anadil haklarını güvence altına alması talep edildi.

Raporda Türkiye’ye “gerçek anayasal reform için yakalanan bu emsalsiz fırsatı kaçırmaması” çağrısı yapılarak, yeni anayasanın demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, temel hak ve özgürlükleri, çoğulculuğu, kapsayıcılığı, iyi yönetimi, şeffaflığı ve Türk toplumunun birliğini güçlendirecek şekilde kaleme alınması ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle tam uyumlu olması istendi.

Raporda, bütün siyasi partiler ve ilgili aktörlere yeni anayasa müzakerelerinde müspet ve yapıcı tutum takınmaları çağrısı yapıldı.

AP raporunda yeni anayasanın Türkiye’deki tüm fert ve grupların haklarını teminat altına alması, güçler ayrılığına ve yargının bağımsızlık ve tarafsızlığına güvence getirmesi, ordu üzerinde tam sivil kontrolü garanti altına alması ve kapsayıcı Türk vatandaşlığını teşvik etmesi gereği vurgulandı.

AP, bir önergeyle Türkiye gündemindeki 4+4+4 eğitim tartışmalarıyla ilgili de bir uyarı yaptı.

AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ve Sosyalistler ve Demokratlar Grubu adına Raibon Obiols tarafından önerilen değişiklik önergisi, kız çocuklarının asgari eğitim süresinden sonra da eğitim içinde kalmasını tavsiye ediyor. Rapora eklenen ifadede, “Türkiye hükümeti, yüksek eğitim düzeyleri sağlamaya, yeni eğitim reformunun, başta kırsal bölgedeki kızlar olmak üzere çocukların, asgari eğitim süresinden sonra da eğitim sisteminde kalması gerekliliğine cevap vermeye, çocuklara kendi eğitim süreçleri ve gelecek planlamalarında yeterli bilgi ve kanaat sahibi olabilecekleri yaşta seçim fırsatı verilmesini sağlamaya davet edilmektedir” deniliyor.

Raporda neler var

Önceki gün tartışması yapılan ve dün oylanan Türkiye raporunda özetle şu görüşler yer alıyor:
* AB Komisyonu tarafından hazırlanmakta olan “pozitif gündem”, özellikle adalet ve temel haklar konusundaki fasılların açılması için kullanılmalı.
* Siyasi partiler yasasında reforma gidilmeli, yüzde 10 baraj düşürülmeli.
* Yeni anayasa, Türkiye’deki tüm grup ve bireylerin haklarını garanti altına almalı, kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanmalı ve Türk vatandaşlığı daha kapsayıcı olmalı.
* TBMM üyelerini de etkileyen uzun tutukluluk ve ön soruşturma süreleri ile özellikle ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu için hazırlanan fezleke kaygı vericidir.
* Askeri harcamalar sivillerce kontrol edilmeli, yargıya hesap verilebilir hale gelinmeli.
* Yeni yargı reformları için verilen öneriler memnuniyetle karşılanmaktadır ve bunlar, doğru yönde atılan adımlar olarak görülmektedir.
* Hrant Dink cinayeti soruşturması tam manasıyla yapılmalı.
* Ergenekon ve Balyoz davaları konusunda Türkiye; demokratik kurumlarının gücünü, tarafsızlığını, bağımsızlığını, şeffaf ve düzgün işleyişini göstermek ‘zorunda’dır.
* Gazetecilerle ilgili davaların şeffaf şekilde yürütülmesinde ısrar edilmeli. Tutukluluk şartları hakkında derin endişeler bulunmaktadır.
* Türkiye, askerlik görevi konusunda ‘vicdani ret’ hakkını tanımalı.
* İfade özgürlüğü sadece hoşa giden, kabul edilebilir görüşler için değil; karşı, şok ve rahatsız edici görüşler için de aynı oranda uygulanmalı. Bunun için de ilgili yasalar, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile uyumlu hale getirilmeli.
* Kadına şiddet konusunda da sıfır tolerans politikası uygulanmalı. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com