"Laiklik sınavdan geçiyor"

"Laiklik sınavdan geçiyor"
Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın yargılanması İngiltere basınında büyük yankı buldu.
BBC haberi, "Dünyaca ünlü Türk piyanist Fazıl say Müslümanların değerlerine hakaret etmek suçlamasıyla İstanbul'da mahkeme önüne çıktı" diye duyurdu.
 
Yayın kurumu, "Radikal Müslümanlar ile alay eden tweetler yazdığı için hakkında soruşturma açılan Say'ın davası, ülkede dini ağırlığın artmakta olduğuna dair endişeleri alevlendirdi" sözlerine yer veriyor.
 
Financial Times haberi, "Ünlü Türk piyanist ve besteci İslam'a hakaret etmekten dava ediliyor" diye duyurdu ve ardından Say'ın destekçilerinin bu davayı ülkenin laik sisteminin verdiği bir direnç sınavı olarak gördüklerini yazdı.
 
Gazete, Say davası "İslami kökenli AKP'nin 10 yıllık iktidarının ülke üzerindeki etkileri konusunda özellikle de ülkenin geleneksel elitleri arasındaki tartışmaları yeniden gündeme getirdi" diye yazdı.
 
The Guardian haberi "Erdoğan hükümetine muhalif olan müzisyen ezan ile ilgili yaptığı bir espiriyi de içeren twitlerle Müslümanları gücendirmekle suçlanıyor" sözleriyle duyurdu.
 
Gazete, bu suçlamanın Türkiye'deki aydınları kızdırdığını ve ülkede ifade özgürlüğü ile ilgili endişeleri tırmandırdığını belirtti.
 
The Independent, "Önemli bir Türk piyanist ve besteci Twitter'da yaptığı yorumlarda Müslümanları gücendirmek ve İslamiyet'e hakaret etmek suçlamasıyla mahkeme önüne çıktı" sözleriyle duyurdu haberi.
 
Gazete, "New York Filarmoni Orkestrası, Berlin Senfoni Orkestrası ve diğerleriyle çalmış bulunan Fazıl Say,  22 saniye süren bir ezan ile ilgili bir espiriyi de içeren tweetler göndermekle suçlanıyor" dedi.
 
The Times haberi, "Uluslararası üne sahip müzisyen ve besteci 18 ay hapis cezasına çarptırılabileceği İslamiyet'e hakaret davasında dün mahkeme önüne çıktı" sözleriyle duyurdu.
 
Gazete, "Dava Türkiye'de ifade özgürlüğüyle ilgili endişeleri, ülkenin Avrupa Birliği'ne katılma kampanyası ve İslamiyet'in sosyal yaşam üzerinde gittikçe büyüyen rolü konusunda endişelere neden oluyor" sözlerine yer verdi.  (EAK)

CNN Türk
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com