LAMBORGHINI'Lİ ULUSLARARASI KREDİ KARTI ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ

LAMBORGHINI'Lİ ULUSLARARASI KREDİ KARTI ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ
LAMBORGHINI'Lİ ULUSLARARASI KREDİ KARTI ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ

Çaldıkları paraları Mercedes 500, Lamborghini gibi lüks otomobillere harcayan uluslararası çete Fransa'da başlatılan, Europol ve Eurojust'un desteğiyle Romanya polisi tarafından yapılan bir operasyonla çökertilti. LAHEY(ANKA) - Kredi kartı dolandırıcılığı ve bilgisayarla illegal alışveriş yapmaktan sorumlu tutulan uluslararası organize suç grubu Romanya'da çökertildi. Hırsızların yasadışı kazançlarını aralarında Lamborghini ve Mercedes 500 gibi otomobillerin de bulunduğu lüks mallara yatırdıkları bildirildi.
Europol'den yapılan açıklamaya göre çetenin çökertilmesi için Romanya polisi tarafından yapılan operasyona Europol ve Eurojust örgütleri destek verdi. Romanya'daki uluslararası operasyonun son aşamasına katılan 60 polis 10 evde arama yaptı, 10 kişiyi gözaltına aldı. Kanıt olarak ele geçirilen mallar arasında yer alan nakit para, bilgisayarlar, cep telefonları, diğer elektronik gereçler, Lamborghini ve Mercedes 500 gibi lüks otomobillerin hırsızların yüksek gelir düzeyini gösterdiği belirtildi. Açıklamada, "6-7 Haziran'da son yılarda AB ülkelerinde dolandırıcılık suçlarını işleyen organize suç gruplarına karşı üçüncü operasyon gerçekleştirildi. Suçluların yüzbinlerce euro zarara neden olduğu olduğu tahmin ediliyor" denildi. Operasyon şu aşamaları izledi:
-Fransız polisi tarafından üç yıl süren bir araştırma AB güvenlik örgütlerince desteklendi.
-Şüpheliler hakkında Fransız polisi tarafından bir Avrupa Tutuklama Müzekkeresi yayınlandı.
-Europol Fransız makamlarının öncülük ettiği soruşturmaya daha sonra ilk aşamalarından itibaren destek verdi ve koordine etti.
-Operasyon günü ise Europol uluslararası harekatı koordine etmek ve teknik yardım vermek üzere bir "mobil büro" oluşturarak bizzat çalışmanın içinde yer aldı.
Europol açıklamasında, "Kredi kartı dolandırıcılığı küresel bir sorun. Risk altındaki kredi kartı verilerini elde eden suçlular bunların dünyaya dağılmasını sağlıyor. Bu gibi durumlarda uluslararası soruşturma makamlarının sınır ötesi işbirlikleri ve koordinasyonu bu sorunun üstesinden etkin biçimde gelinmesi için yaşamsal önem taşıyor" denildi. (ANKA)
(ORH/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com